Pacjent odmienny kulturowo. Jak go leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:55
W kontaktach służby zdrowia z pacjentami innych kultur i wyznań, nie język jest największą przeszkodą, a niezrozumienie i bariery kulturowe - powiedział w Jedynce Andrzej Guzowski, współautor podręcznika "Pacjent odmienny kulturowo". Dodał, że brak zrozumienia sprawia, że narastają frustracja, lęk i agresja.
Audio
  • Andrzej Guzowski, współautor podręcznika "Pacjent odmienny kulturowo" o edukacji personelu w służbie zdrowia (Popołudnie z Jedynką)
Pracownicy służby zdrowia nie zawsze potrafią zrozumieć zachowania pacjentów z innych kultur
Pracownicy służby zdrowia nie zawsze potrafią zrozumieć zachowania pacjentów z innych kulturFoto: Glow Images/East News

Społeczeństwo polskie nie jest homogeniczne, zaczęło się zmieniać, a w polityce zdrowotnej problem wielokulturowości często jest niedostrzegany – uważa gość "Popołudnia z Jedynką". Dlatego powstał podręcznik skierowany do osób pracujących w opiece zdrowotnej, głównie pielęgniarek.

Pozycja trafiła już na oddziały szpitali w Bialymstoku. - Mamy na Podlasiu i Biznacjum i Orient - powiedział Andrzej Guzowski, przypominając, że jest tam prawosławne skupisko Białorusinów i Ukraińców, ale mieszkają też muzułmańscy Tatarzy i są ośrodki, w których przebywają Czeczeni.

Do jakich trudnych sytuacji może dochodzić? Gość podał przykłady związane z Czeczenami, Żydami, a także świadkami Jehowy. Przyznał, że gdy do szpitala trafia świadek Jehowy, na oddział "pada blady strach". Dlaczego i czy słusznie?

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi:
 Krzysztof Horwat

Gość: Andrzej Guzowski (Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, współautor podręcznika "Pacjent odmienny kulturowo")

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji:
15.34

fc/tj

Czytaj także

Czy Polacy są gotowi oddać narządy do przeszczepu po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 17:00
Krystyna Antoszkiewicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant" powiedziała, że wiele osób z własnej inicjatywy pyta o to, czy po śmierci mogą zostać dawcami narządów.
rozwiń zwiń