Na jaką pomoc mogą liczyć polscy weterani?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 16:37
Ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa wyjaśnił, że w ostatnich latach w naszym kraju coraz więcej robi się, by pomóc weteranom i rodzinom żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.
Audio
  • Czy weterani mogą w Polsce liczyć na należny im szacunek? (Popołudnie z Jedynką)
Ppłk Leszek Stępień
Ppłk Leszek StępieńFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak mówił gość Jedynki, on sam wyjechał na misję do Afganistanu w 2002 roku. Podkreślił, że wtedy nie było systemowych rozwiązań dla rannych i poszkodowanych żołnierzy. Wyjaśnił, że bardzo pomogło w tej sprawie powstanie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. - Zaczęło upominać się o prawa weteranów - zaznaczył. Z czasem stworzona została ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która rozwiązuje większość systemowych problemów.

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Przypada ono 21 grudnia, jako upamiętnienie najbardziej tragicznego dnia polskich misji zagranicznych. To właśnie 21 grudnia 2011 roku pięciu polskich żołnierzy poległo podczas wybuchu w Ghazni.

Dlaczego ta data wywołuje kontrowersje? O tym w nagraniu audycji. Gość Jedynki mówił także o tym, jakie jest podejście Polaków do weteranów. Przedstawił, czego weteranom brakuje i jakich rozwiązań oczekują od państwa.

Od końca II wojny światowej poza granicami Polski zginęło lub poległo 120 polskich żołnierzy w misjach ONZ i operacjach NATO. Najwięcej w Afganistanie i Iraku.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: ppłk Leszek Stępień (Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa)

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 15.30

bk/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Dwudniowe uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 14:41
Apel Pamięci w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, złożenie wieńca przed przed znajdującym się na terenie centrum pomnikiem poległych na misjach i przemówienie wiceministra obrony narodowej Bartłomieja Grabskiego - to część centralnych obchodów Dnia Pamięci.
rozwiń zwiń