Czy program "Rodzina 500 plus" pomoże zwalczać ubóstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 16:42
Zdaniem prof. Ryszarda Szarfenberga z Instytutu Polityki Społecznej UW "Rodzina 500 plus" może być szansą na otrzymanie świadczeń dla rodzin wielodzietnych, które nie mogły uzyskać wsparcia z pomocy społecznej.
Audio
  • Komu pomogą świadczenia rodzinne? (Popołudnie z Jedynką)
Prof. Ryszard Szarfenberg
Prof. Ryszard SzarfenbergFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rządowy projekt "Rodzina 500 plus", przewidujący wypłacanie z budżetu 500 zł na drugie i następne dziecko, a także na pierwsze w rodzinach, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę, został wysłany do konsultacji społecznych. W kwietniu mogą już ruszyć wypłaty z tego programu.

Prof. Ryszard Szarfenberg podkreślił, że w projekcie główny nacisk kładziony jest na kryterium demograficzne, a nie na zwalczanie ubóstwa. Jednak zdaniem eksperta, wpływ na dzietność trudno będzie ocenić, ponieważ w podobnym czasie wprowadzanych jest kilka nowych świadczeń dla rodzin. Jak dodaje, dzięki temu programowi ubóstwo rodzin wielodzietnych może zostać ograniczone.

Zdaniem prof. Szarfenberga, dla rodzin przeznaczonych jest wiele różnych świadczeń i powinny zostać one ze sobą skoordynowane.

Gość Jedynki mówił także o tym, czy dla "Rodziny 500 plus" powinno istnieć górne kryterium dochodowe.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: prof. Ryszard Szarfenberg (Instytut Polityki Społecznej UW)

Godzina emisji: 15.34

Data emisji: 05.01.2015

bk/asz

Czytaj także

Joanna Krupska: 500 złotych na dziecko to fundamentalny krok

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 13:36
- Potrzeby duże, ale w tej chwili cieszymy się z programu 500+. To dobry i odważny krok na miarę zagrożeń demograficznych, które są bardzo realne - mówiła w magazynie prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".
rozwiń zwiń