Janusz Steinhoff: rząd nie może dotować kopalń

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 16:21
Kondycja górnictwa wynika nie tylko z niskich cen, ale braku działań restrukturyzacyjnych przez ostatnie lata - powiedziała Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.
Audio
  • Janusz Steinhoff o kondycji polskiego górnictwa (Popołudnie z Jedynką)
Janusz Steinhoff uważa, że o przyszłości kopalni decydują dwa czynniki, ekonomia i geologia, a nie polityka.
Janusz Steinhoff uważa, że o przyszłości kopalni decydują dwa czynniki, ekonomia i geologia, a nie polityka.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Trzeba porozumieć się z górnikami i powiedzieć im uczciwie, jaka jest kondycja poszczególnych kopalń. Nie można składać obietnic bez pokrycia, a takie obietnice padły w styczniu ubiegłego roku - przyznał. Przypomniał, że to wówczas pojawiły się zapewnienia, że nie będzie likwidacji kopalń.

Według gościa Jedynki górnictwo jest w wyjątkowo złym stanie. - Rząd jest w bardzo trudnej sytuacji, bo w Polsce obowiązują przepisy dotyczące dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej - powiedział. Zauważył, że rząd nie może dotować kopalń, bo takie działania naruszałyby konkurencję i zostałby zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Jerzy Steinhoff uważa, że nie uda się uniknąć redukcji zatrudnienia w branży górniczej, ale miałaby ona polegać na zasadzie dobrowolności. - Nie można zaklinać rzeczywistości i odsuwać decyzji w czasie. Górnictwo przejadło bardzo duże pieniądze pochodzące ze sprzedaży części majątku. Te pieniądze można było przeznaczyć na inwestycje czy na system dobrowolnych odejść - wyliczał.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Janusz Steinhoff (były minister gospodarki)

Data emisji: 1.02.2016

Godzina emisji: 15.30

to/ag

Czytaj także

Jacek Korski: zostanie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 10:36
Chociaż wierzę w przyszłość węgla kamiennego, to podtrzymuję swe stanowisko, że po 2020 roku będzie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń węgla kamiennego - zaznacza Jacek Korski, były wiceprezes KW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki chcą cofnięcia wypowiedzenia porozumienia; Dalsze rozmowy w środę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 18:17
Toczące się w Katowicach rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej o planie naprawczym dla tej spółki będą kontynuowane w środę. Związkowcy zażądali, by zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia, zgodnie z którym górnicy mieli zagwarantowane dotychczasowe warunki pracy i płacy przez rok po przekazaniu kopalń do PGG. Taka decyzja jednak w poniedziałek nie zapadła.
rozwiń zwiń