Świeradów Zdrój, ach, ten Świeradów Zdrój

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 18:01
Dziennikarze radiowej Jedynki: Radosław Małkiewicz, Ewa Syta i Grzegorz Krakowski relacjonują swój dzień w tym pięknym uzdrowisku.
Audio
  • Świeradów zdrój, ach ten Świeradów zdrój cz.1
  • Świeradów zdrój, ach ten Świeradów zdrój cz.2
Nasz jeż Lata z Radiem miał w Świeradowie poważną konkurencję. Proszę poznajcie - to jest Żaba. Żaba Radonowa z kubkiem i mineralną w ręku. Tzn. w łapce.
Nasz jeż Lata z Radiem miał w Świeradowie poważną konkurencję. Proszę poznajcie - to jest Żaba. Żaba Radonowa z kubkiem i mineralną w ręku. Tzn. w łapce.Foto: Maria Malanowska

Nasi wysłannicy odwiedzili kolej gondolową, która zapewnia turystom doskonale przygotowany snow park, który jest doskonale przygotowany zarówno dla doświadczonych snowboardzistów, jak i tych, którzy dopiero poznają ten sport.

Nasi dziennikarze próbowali też specjalnych potraw z jagnięciny, a także wspaniałej świeradowskiej wody.

Pogoda na razie jednak ich nie rozpieszcza, gdyż uzdrowisko to zasnuty jest mgłą, występuje też mżawka, na szczęście jest ciepło. Mimo to na stoku utrzymuje się wciąż śnieg. Oprócz jazdy na nartach można też odwiedzić dom zdrojowy, gdzie na wszystkich czekają niezapomniane godziny relaksu.

Nasi
Nasi dziennikarze w Świeradowie Zdroju

Świeradów Zdrój położony jest w dolinie rzeki Kwisy, w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w sercu Gór Izerskich.

Jest miejscowością uzdrowiskową i turystyczną nastawioną na przyjmowanie kuracjuszy, narciarzy, rowerzystów i turystów pieszych. Do najciekawszych zabytków Świeradowa zaliczyć można Kościół pw. Św. Józefa, który został wybudowany w latach 1898-99 dzięki staraniom hrabiny Marii von Schaffgotsch. Ponadto warto zobaczyć Łazienki Leopolda. Budynek ten służył kąpielom w wodach mineralnych.

Świeradów-Zdrój to także uzdrowisko posiadające bogate zaplecze zabiegowe i SPA. Charakterystyczny dla tej miejscowości jest Dom Zdrojowy, zwieńczony 45-metrową wieżą zegarową z galerią widokową. Znajduje się w nim najdłuższa hala spacerowa w Polsce. Ma ona 80 metrów długości, 10 metrów szerokości i tyle samo wysokości. Przy głównym wejściu do hali znajduje się źródełko leczniczej wody radonowo-żelazistej. Najnowszą atrakcją turystyczną miasta jest kolej gondolowa o długości 2172 m, obsługująca zarówno narciarzy w sezonie zimowym jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

Mnogość szlaków pieszych, tras rowerowych, a zimą atrakcyjne tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego czynią ze Świeradowa doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Przepiękne widoki na dolinę Kwisy dostarczą wszystkim niezapomnianych przeżyć.

(pp)Czytaj także

Zaginęli snowboardziści. Zeszła na nich lawina?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 13:21
Ratownicy TOPR przeszukują rejon Kasprowego Wierchu. Podejrzewają, że mężczyźni zaginęli na stoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narciarstwo również dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 18:01
Przy zastosowaniu specjalnego sprzętu oraz odpowiednio zmodyfikowanej technice nauczania narciarstwa, osoby niepełnosprawne są w stanie maksymalnie odkryć swoje możliwości w celu samodzielnej jazdy na nartach.
rozwiń zwiń