Poseł PiS zarzuca rządowi zaniedbania

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 20:13
Jerzy Polaczek (PiS): Nie działa nadzór nad bezpieczeństwem w ruchu kolejowym, ale także w ruchu lotniczym.
Audio
Jerzy Polaczek w studiu radiowej Jedynki
Jerzy Polaczek w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Były minister infrastruktury Jerzy Polaczek, poseł PiS, kwestionuje sprawność krajowego systemu bezpieczeństwa ruchu kolejowego i lotniczego. Zdaniem posła, premier powinien przedstawić w tej sprawie informację. Urząd Transportu Kolejowego utracił - w ocenie gościa radiowej Jedynki - zdolność do wykonywania swoich ustawowych zadań dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem Polaczka, jest to efekt błędnych decyzji personalnych.

- Nastąpiło systemowe rozprężenie w tych podmiotach, które operują na polskiej sieci i jest zagrożenie, że nie działa prewencja, która powinna reagować na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu - mówi polityk w "Popołudniu z Jedynką". Zwraca uwagę, że ani w UTK, ani w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nie ma obecnie szefów. Od ponad pół roku w UTK nie ma też szefa departamentu ruchu kolejowego. - Premier - gdyby dzisiaj chciały wyciągać konsekwencje - to nie ma kogo odwołać - uważa Jerzy Polaczek.

Były minister przypomina, że do katastrofy doszło na odcinku, którego remont zakończył się zaledwie w grudniu. Podkreśla, że liczba wypadków kolejowych po roku 2010 zaczęła rosnąć. Ma to - jego zdaniem - związek z realizacją zadań przez przewoźników i zarządcę narodowej infrastruktury kolejowej a także z funkcjonowaniem Urzędu Transportu Kolejowego. Poseł Jerzy Polaczek powiedział, że ze względu na żałobę narodową nie chce się odwoływać do konkretów związanych z katastrofą pod Szczekocinami, ale jest to jego zdaniem fotografia stanu bezpieczeństwa państwa.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

- Na to odgałęzienie Centralnej Magistrali Kolejowej ma za dwa lata wjechać Pendolino, które ma rozwijać prędkość do 200 kilometrów na godzinę. Trzeba się do tego przygotować - zwraca uwagę poseł PiS. Postuluje pilną zmianę prawa, a przede wszystkim przepisów wykonawczych do ustawy o transporcie kolejowym.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

Zobacz więcej na temat: jerzy polaczek transport

Czytaj także

Zarzut dla dyżurnego ruchu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 23:00
Ze wstępnych ustaleń wynika, iż mężczyzna nie przestawił urządzeń kolejowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie koleje najniebezpieczniejsze w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 16:04
Komisja Europejska zaoferowała Polsce pomoc ekspercką w związku z katastrofą kolejową pod Szczekocinami w której zginęło 16 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa kolejowa. Kto jest winien tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 17:11
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia świadka katastrofy. To było straszne

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 19:19
I nawet nie pogięte wagony, ale krzyki i jęki ludzi. - To było przerażające - wspomina rolnik, który był wśród pierwszych na miejscu katastrofy pod Szczekocinami.
rozwiń zwiń