Żydokomunę wymyślono by prześladować Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 19:32
Paweł Śpiewak: Ludzi, których można by określić mianem "żydokomuna" było bardzo niewielu, ale to hasło dawało możliwość głoszenia twierdzeń, że wszyscy Żydzi są nosicielami bolszewizmu.
Audio
  • Wymyślono żydokomunę, aby prześladować Żydów
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręcza prof. Pawłowi Śpiewakowi nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręcza prof. Pawłowi Śpiewakowi nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu HistorycznegoFoto: mkidn.gov.pl

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego przekonuje, że wprowadzenie do powszechnego obiegu tego termin było sposobem na usprawiedliwienie prześladowania Żydów.

- Wszystkie te pojęcia, jak żydokomuna czy żydobolszewicy, powstały w Rosji podczas rewolucji październikowej - zwraca uwagę gość radiowej Jedynki.  Wojska Denikina przejęły te hasła z "Mędrców Syjonu", a potem powędrowały na zachód. Przypisywano Żydom takie działania, które prowadzić miały do rozbicia państwa.

- Sami bolszewicy używali tego hasła do walki z innymi bolszewikami - wyjaśnia profesor w "Popołudniu z Jedynką". Starali się wmówić społeczeństwu, że komuniści byli "swoi i dobrzy", a żydokomuna była "zła, bo narzucona i obca". Paweł Śpiewak to autor książki "Żydokomuna. Interpretacje historyczne". Przekonuje w niej, że mit Żydów komunistów mordujących polskich patriotów to echo odwiecznych antysemickich stereotypów.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Profesor wyjaśnia, że, umieszczając w tytule swojej książki słowo "żydokomuna", chciał zasygnalizować istnienie zjawiska o podłożu ideologicznym. Zjawiska, które, jego zdaniem, miało katastrofalne skutki i bez którego nie można zrozumieć Holokaustu...

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(ag)

Czytaj także

Paweł Śpiewak przyjął nominację na dyrektora ŻIH

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 21:39
Socjolog Paweł Śpiewak otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie, których się nie przebacza?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:49
Matka spotykająca się z mordercą swojego dziecka pragnie jedynie zemsty – krwawej i okrutniej. Przebaczenie wydaje się tu nie do pomyślenia. Czasami wolno nie przebaczać?
rozwiń zwiń