Będą protesty w sprawie emerytur

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:35
Piotr Duda (Solidarność): Gdyby nie nasza inicjatywa zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum nikt nie chciałby z nami rozmawiać.
Audio
Piotr Duda
Piotr DudaFoto: solidarnosc.org

Solidarność zebrała blisko półtora miliona podpisów za referendum w sprawie niepodwyższania wieku emerytalnego. - Widać, że to zrobiło wrażenie - mówi szef Solidarności Piotr Duda. Argumentuje, że można mówić o podniesieniu wieku emerytalnego, ale trzeba przedstawić kompleksowe rozwiązania. - Nie można wprowadzać tylko jednej ustawy, a potem się zastanawiać co dalej - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Wskazuje, że wczesniej trzeba ujednolicić system zbierania składek emerytalnych i doprowadzic do tego, by każdy płacić składkę nawet ci, którzy pracują na umowy śmieciowe. Składki powinny byc również adekwatne do zarobków.

Poza tym należy zastanowić się, co zrobić, żeby pracownicy pracowali jak najdłużej. Bo już teraz ludzie w wieku 50+ mają kłopoty ze znalezieniem pracy. - Zrobiono sondę, kogo zatrudniają parlamentarzyści, również ci z PO. Średnia wieku to 32 lata - argumentuje przewodniczący Solidarności.

Piotr Duda po spotkaniu sztabu protestacyjnego związku zapowiedział masowe protesty, jeśli posłowie nie zaakceptują wniosku o referendum. Protesty będą również wtedy, kiedy rząd będzie upierał się przy podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. - Niemiecki pracownik pracuje rocznie 1301 godzin, polski 2015 godzin - wylicza związkowiec w "Popołudniu z Jedynką". A w Polsce warunki pracy i opieka medyczna są zdecydowanie gorsze niż w Niemczech. Emeryt polski w zdrowiu na emeryturze pozostaje niewiele ponad 4 lata.

<<<Przeczytaj całą rozmowę

Szef Solidarności wskazuje, że rząd nie rozmawia ze społeczeństwem poważnie. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że do głosowania w sprawie referendum dojdzie najprawdopodobniej pod koniec marca. Duda zapowiada, że będzie uczestniczył w tym posiedzeniu i będzie chciał przedstawić swoje racje. I, że dyskusji będzie przysłuchiwało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przyjadę przed Sejm.

Przewodniczący powiedział w radiowej Jedynce, że akcje protestacyjne rozpoczną się najprawdopodobniej po posiedzeniu komisji trójstronnej, które zaplanowano na 22 marca.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(ag)

Czytaj także

Poseł PO broni pomysłów rządu jak lew

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 07:15
Stefan Niesiołowski (PO): System demokratyczny nie polega na tym, że ten ma rację, kto głośniej krzyczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milion trzysta podpisów za emerytalnym referendum

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 13:30
Solidarnośc złożyła w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum dotyczacego rządowych planów podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury: "to już nie jest bitwa, to już jest wojna"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 12:47
Jeżeli rząd myśli, że będzie Euro 2012, później olimpiada, damy ludziom igrzyska, a my to przepchamy, to jest w błędzie - oświadczył przewodniczący "Soliadarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma emerytur. Znany ekonomista krytykuje

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 13:44
Zdaniem profesora Stanisława Gomułki, proponowana przez rząd reforma emerytalna jest mocno spóźniona, zbyt powolna i nazbyt ograniczona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie żyło się biedniej… wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 13:30
Jeśli rzeczywiście zrównałoby się wiek emerytalny, to w praktyce oznacza to, że miliony osób na wiele lat przed przejściem na emeryturę zostanie bez pracy i bez pieniędzy - twierdzi prof. Leokadia Oręziak.
rozwiń zwiń