Ojczyznę kochać trzeba i szanować

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 19:50
- Nie przepadam za dodatkowymi określeniami słowa patriotyzm, ale niewątpliwie ten współczesny jest inny niż był kiedyś - mówi Michał Kleiber.
Audio
Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Foto: fot.wislakrakow.pl/Daniel Gołda

- Zmienia się świat,  mentalność ludzi i uwarunkowania zewnętrzne dlatego dzisiaj trzeba mówić o patriotyzmie trochę inaczej - uważa gość radiowej Jedynki prof. Michał Kleiber prezes Polskiej Akademii Nauk.

Według profesora Kleibera wychowanie młodych pokoleń  w duchu patriotyzmu to bardzo trudne zadanie. Jak twierdzi pomocną może być maksyma głoszona przez Jana Pawła II, która brzmi: "Miłość do ojczyzny jest wartością którą należy bezwzględnie kultywować, ale bez ciasnoty duchowej, wystrzegając się postaw patologicznych".

- Chodzi o źle rozumiany, skrajny nacjonalizm wśród tych wielkich pojęć, ale wśród tych bardziej codziennych, a także przykrych, jest kibolizm – wyjaśnia profesor.

Gość Jedynki dodaje, że kibolizm swoje źródło ma również w patriotycznych odczuciach, ale w istocie rzeczy jest koszmarem, który najwierniejszym kibicom piłkarskim potrafi odebrać satysfakcję z oglądania meczu piłki nożnej.

- Wśród społeczeństwa jest bardzo wiele antypatriotycznych zachowań, które pozornie "sprzedawane" są przez ich zwolenników jako  patriotyczne - stwierdza Kleiber. - To są właśnie te patologie o których wspominał Ojciec Święty – dodaje.

Na pytanie czym jest współczesny patriotyzm próbowali także odpowiedzieć uczestnicy seminarium "Współczesny patriotyzm w wymiarze społecznym i gospodarczym" zorganizowanego w Warszawie przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego oraz Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się we środę 5 kwietnia.  

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(ah)

 Czytaj także

Patriotyzm wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 08:00
Niegdyś miłość do ojczyzny okazywano w walce. Dziś gestem lojalności wobec kraju jest wywieszenie państwowej flagi 2 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Markowski jest na wskroś "polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 10:59
Spotkanie ze Stanisławem Markowskim z Krakowa, artystą wszechstronnym, wręcz - chciałoby się powiedzieć - renesansowym. Wie wszystko o fotografii, historii Polski, malarstwie, poezji. Pisze, komponuje i gra na fortepianie.
rozwiń zwiń