Wielu Polaków wciąż uważa Żydów za obcych

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 17:26
- Polski antysemityzm jest ściśle związany z polityką prowadzoną przez Romana Dmowskiego i endecję - przekonywał prof. Ireneusz Krzemiński.
Audio
  • Krzemiński: wielu Polaków wciąż uważa Żydów za obcych

Prawie trzy czwarte Polaków uważa, że Żydzi starają się wykorzystać Holocaust, 70 proc. Węgrów, że Żydzi mają zbyt duży wpływ w ich kraju, a co czwarty Europejczyk, że Izrael toczy "wojnę zagłady" przeciwko Palestyńczykom - to część tez raportu "Nietolerancja, uprzedzenia i dyskryminacja" wydanego przez niemiecką fundację Friedricha Eberta.

Prof. Ireneusz Krzemiński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział w radiowej Jedynce, że w naszym kraju brakuje świadomości tego, czym była okupacja dla Polaków, a czym była dla Żydów. Polacy ponieśli ogromne straty, ale Żydzi o wiele większe.

W "Popołudniu z Jedynką" zauważył, że Żydzi nie byli obcymi w Polsce, dla wielu była ona krajem ojczystym. Byli oni integralną częścią polskiego społeczeństwa od ośmiu, dziewięciu wieków. - Polski antysemityzm jest ściśle związany z polityką prowadzoną przez Romana Dmowskiego i endecję - tłumaczył.

Zauważył, że Dmowski uznawał, iż Żyd jest "integralnym wrogiem Polski, który Polsce i Polakom zagraża". - Ciągle mamy do czynienia z tą tradycją bez względu na to, jak ona się zmienia i przemienia. (…) Ludzie z takimi poglądami prawdopodobnie znajdą się na manifestacji 10 kwietnia. (…) Dla mnie antysemityzm stał się znakiem pewnego politycznego poglądu – przekonywał prof. Ireneusz Krzemiński.

W jego opinii Adam Michnik i "Gazeta Wyborcza" to dla kręgów związanych z Radiem Maryja ukryci Żydzi, którzy szkodzą Polsce.

Prof. Ireneusz Krzemiński podkreślił, że nowy antysemityzm w Europie zachodniej dojrzewa od wielu lat. - Mamy jego przejawy w postaci niby-wierszu Güntera Grassa - zauważył.

Jego zdaniem nikt wśród przedstawicieli postępowej lewicy nie zdaje sobie sprawy, w jakiej sytuacji znajduje się Izrael, jak on powstał, że jest otoczony "morzem arabskiej nienawiści". Zauważył, że Palestyńczycy nie przejawiają zbytnich dążeń do porozumienia z Izraelem.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(pp)Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW szuka sprawców zniszczenia pomnika w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:41
ABW rozpoznaje sprawę zniszczenia pomnika w Jedwabnem według własnych ustawowych kompetencji - podała rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeby ofiar zamachu w Tuluzie w środę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 12:26
Ciała czterech ofiar zamachu w Tuluzie zostaną przewiezione do Izraela - poinformowali przedstawiciele społeczności żydowskiej we Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byli hitlerowcy nie mają moralnego prawa krytykować Izraela"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:14
W taki sposób izraelski dziennik "Maariw" skomentował słowa Guentera Grassa, który uważa, że Izrael zagraża pokojowi światowemu i może doprowadzić do zagłady narodu irańskiego.
rozwiń zwiń