Wolność w radiowym eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 23:00
- Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa było powiewem nadziei zza żelaznej kurtyny - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
Audio
  • Aleksander Świeykowski i Andrzej Mietkowski w "Popołudniu z Jedynką"
Andrzej Mietkowski, dyrektor, redaktor naczelny portalu polskieradio.pl
Andrzej Mietkowski, dyrektor, redaktor naczelny portalu polskieradio.plFoto: Wojciech Kusiński/PR

Minęło 60 lat od powołania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach komunizmu było to najczęściej słuchane w Polsce - i systematycznie zagłuszane - radio zza żelaznej kurtyny. Aleksander Świeykowski, który od 1982 do 1994 pracował w RWE w Monachium, w "Popołudniu z Jedynką" wspominał swoje pierwsze kroki w radiu.

- Byłem drugą osobą przyjętą przez Zdzisława Najdera do Radia Wolna Europa, więc miałem to szczęście jeszcze spotkać te wielkie nazwiska, które już potem bardzo szybko zaczęły odchodzić. Raz, że osiągnęły wiek emerytalny, a poza tym prawa biologiczne są bezwzględne. Każde nazwisko w tym radiu, było niemal legendą. Wagner, Trojanowski, Jabłoński można tutaj wymieniać całą plejadę znakomitych dziennikarzy.

Andrzej Mietkowski, który w latach 1989-1996 był dyrektorem warszawskiego biura Rozgłośni Polskiej RWE zaznaczył, że Wolnej Europy słuchali wtedy wszyscy, zwłaszcza w momentach zawieruchy dziejowej. - Radio Wolna Europa, które odezwało się nagle z Monachium było powiewem jakieś nadziei zza żelaznej kurtyny - podkreślił i poinformował, że archiwum dźwięków Wolnej Europy można znaleźć na stronach Polskiego Radia.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

- Po 15 latach obecności analogowych taśm RWE w Warszawie, to my Polskie Radio sfinansowaliśmy i zrealizowaliśmy ich cyfryzację i udostępnienie. Na szczęście dzisiaj Wolna Europa jest już przez nas wprowadzona do krwioobiegu i każdy może, w każdej chwili posłuchać tych wszystkich legendarnych głosów - zaznaczył Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.

Na portalu Polskiego Radia można odsłuchać ponad 20 tysięcy nagrań audycji Radia Wolna Europa. To unikaty, udostępnione są wszystkie zasoby, które ocalały po zamknięciu Rozgłośni Polskiej RWE.

Archiwalne dźwięki obrazują sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

Z Andrzejem Mietkowskim rozmawiał Paweł Wojewódka.

Więcej w nagraniu audycji.

aj

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tu Radio Wolna Europa - 60. rocznica powstania Rozgłośni Polskiej RWE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 06:00
W latach komunizmu było to najczęściej słuchane w Polsce - i systematycznie zagłuszane - radio zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy serwis Polskiego Radia o legendarnej rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:07
Głos nadziei, głos prawdy, głos wolności... W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchamia serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Kisielewski w RWE: nieważne, gdzie się mówi, lecz co się mówi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:40
Czapski, Gombrowicz, Tyrmand, Wierzyński, Herling-Grudziński, Miłosz, Rubinstein - to niektóre z tysięcy głosów, które zagościły przed mikrofonem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Archiwalne nagrania dostępne są w specjalnym serwisie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń