"Obama nie przeprosił i mamy niedosyt”

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 18:23
Prezydent Barack Obama powinien przeprosić Polaków w takiej formie, w jakiej ich obraził – zgodzili się politycy, goście programu „Mam swój rozum”.
Audio
  • Aleksander Pociej (PO), Jacek Kurski (SP), Dariusz Joński (SLD) w audycji "Mam swój rozum"
Prezydent USA Barack Obama
Prezydent USA Barack ObamaFoto: PAP/EPA/Olivier Douliery

Krzywda jest straszliwa – od szefa największego mocarstwa usłyszeć o polskich obozach koncentracyjnych – komentował Jacek Kurski z „Solidarnej Polski” . Powiedział, że tu trudno mówić o przejęzyczeniu, kiedy kilka osób sprawdzało tekst przemówienia, jakie Obama wygłaszał na uroczystości przyznania medalu Janowi Karskiemu. Według  Jacka Kurskiego trzeba kontynuować naciski na amerykańskie władze, wszelkimi dostępnymi metodami. Jacek Kurski uważa, że to nie koniec gry i wszystko jeszcze zależy od polskiej dyplomacji i determinacji polskich władz. Zaznaczył, że powód w sądzie zawsze żąda przeprosin w takiej formie, w jakiej doszło do zniesławienia Uważa, że list to forma pośrednio osłabiająca, nie odwołująca w świadomości społecznej tamtych słów. Dodał, że część osób nieznająca historii może uznać, że Jan Karski był jedynym sprawiedliwym, który wydostał się z tego "polskiego" piekła.

Senator PO Aleksander Pociej również uważa, że w USA list Obamy do Komorowskiego będzie niezauważony. Mówienie, że słowa o polskim obozie to przejęzyczenie, również wydaje mu się nie do końca stosowne.  Pytany, czy opowiedziałby się za publikacją w amerykańskich gazetach listu Baracka Obamy, zauważa, ze w takim wypadku za wymazywanie pomyłki płacić musieliby polscy podatnicy.

Również według Dariusza Jońskiego (SLD) Barack Obama powinien wypowiedzieć się publicznie. Wedlug niego każdemu można zdarzyć się gafa, ale przeprasza się wtedy za nią od razu.

We wtorek Barack Obama podczas oficjalnego przemówienia na ceremonii wręczenia Medalu Wolności bohaterowi polskiego podziemia Janowi Karskiemu użył błędnego sformułowania "polski obóz śmierci". Określenie to może sugerować współodpowiedzialność Polski za zbrodnie nazistowskie, popełniane w obozach koncentracyjnych na naszym terytorium. Stąd Polska od kilku lat prowadzi kampanię uświadamiającą media angielskojęzyczne, że podobne skróty myślowe zafałszowują historię.

Po słowach Obamy ceremonii wręczenia medalu w Polsce podniosły się głosy oburzenia. Wielu polityków i komentatorów domaga się przeprosin wypowiedzianych na głos przez Obamę. Na razie jednak Polska doczekała się tylko dwóch oświadczeń rzeczników i listu Baracka Obamy, odpowiadającego na list Bronisława Komorowskiego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

Przeczytaj tłumaczenie listu prezydenta Baracka Obamy do prezydenta Bronisława Komorowskiego >>>

agkm

Czytaj także

Co dalej po wpadce prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 06:35
Czy gafa Baracka Obamy zostanie wykorzystana w wewnętrznej walce o Biały Dom – zastanawiali się goście Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama odpowiedział na list Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 07:02
Prezydent USA w liście do Bronisława Komorowskiego wyraził ubolewanie z powodu błędu w swoim przemówieniu - podała Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciepłe słowa Obamy, przeprosin nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 07:00
Tomasz Terlikowski uważa, że w liście Baracka Obamy do Bronisława Komorowskiego w sprawie użycia przez prezydenta USA sformułowania "polski obóz śmierci" przeprosin nie będzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomyłka Obamy "to jest naplucie nam w twarz"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 06:55
- Powinny paść przeprosiny, i to w takiej samej formie, w jakiej zostały te obrażające naród polski słowa wypowiedziane - twierdzi europoseł Jacek Kurski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama: polskich obozów śmierci nie było

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 09:41
Prezydent USA napisał do Bronisława Komorowskiego, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama nie przeprosił. Kopacz: smutne to

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 11:23
- Wielcy politycy, polscy politycy, potrafili przyznać się do błędu, przepraszać - stwierdziła marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska zyskała sojusznika w walce o prawdę historyczną"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 13:08
- To, co wydarzyło się w ostatnich dniach oraz odpowiedź prezydenta USA może okazać się bardzo ważnym momentem w walce o prawdę historyczną - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sokołowski: list Obamy otwiera nowy rozdział

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 13:06
Zdaniem Jaromira Sokołowskiego z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, pojawiła się okazja, by mówić prawdę o nazistowskich obozach śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama w liście do Komorowskiego: żałuję błędu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 16:12
- Nie było "polskich obozów" koncentracyjnych – napisał prezydent Barack Obama w liście do Bronisława Komorowskiego. Dodał, że żałuje pomyłki, którą popełnił przez nieuwagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Longin Pastusiak: list Obamy kończy dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 16:40
Amerykanista i były marszałek Senatu Longin Pastusiak uważa, że list prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy z przeprosinami powinien Polaków usatysfakcjonować w pełni.
rozwiń zwiń