PO: syn Kalemby nie powinien być odwoływany

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 20:00
Platforma Obywatelska jest zdania, że przy zatrudnianiu w państwowych spółkach rodzin polityków powinny liczyć się przede wszystkim kompetencje.
Audio
Stanisław Kalemba
Stanisław KalembaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Premier zapowiedział, że zgodzi się na powołanie Stanisława Kalemby z PSL na nowego ministra rolnictwa. Odwołał też dwóch wiceministrów z tego resortu i dyrektora generalnego - Bogdana Dombrowskiego oraz Andrzeja Butrę. Prawdopodobnie z Agencji Rynku Rolnego odejdzie też syn nowego ministra. 

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej uważa, że syn ministra nie powinien być odwoływany ze stanowiska. 10 lat pracuje w Agencji Rynku Rolnego, która będzie podlegała ojcu i nawet przetrzymał tam czystki Samoobrony. - Powinny liczyć się kompetencje - mówi poseł PO. Zaprzecza też doniesieniom Gazety Wyborczej, która opublikowała listę członków PO, którzy ponoć dostali pracę z partyjnego polecenia. Zapewnia, że to kompetentni pracownicy, pracujący na swych stanowiskach od lat, a nie osoby przywiezione "w teczkach".
Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota zwrócił uwagę, że agencje działające w rolnictwie to pole do nadużyć. Jego zdaniem, nie służą one rolnikom, ani państwu. Zadaniem posła, receptą na kumoterstwo w polityce jest pełna jawność, w tym zarobków.
Ryszard Czarnecki z PiS wskazuje, że nowy minister jest przeciwnikiem Unii Europejskiej. - Pewnie będzie słuchał Pawlaka - przewiduje euro poseł.

Posłuchaj zapisu całej debaty, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.
(ag)
>>>Przeczytaj zapis debaty

Czytaj także

Kalemba ministrem rolnictwa? Tusk jest za

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 15:47
Dotychczasowy wiceszef sejmowej komisji rolnictwa zastąpi na stanowisku szefa resortu Marka Sawickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL za uzdrowieniem sytuacji w państwowych spółkach

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 16:30
Andżelika Możdżanowska, senator PSL, nie zgadza się z opinią opozycji, że nowy minister rolnictwa nie poradzi sobie z negocjacjami w Unii Europejskiej. Dodaje, że PSL ma swoje propozycje, by uzdrowić sytuację w spółkach skarbu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Kalemba nie jest z mojej bajki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 17:28
Donald Tusk nie jest do końca pewien nowego ministra rolnictwa. Daje mu czas do końca roku, by udowodnił, że jest "skuteczniejszy niż niektóre wypowiadane na jego temat opinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja o Kalembie: premier okazał słabość

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 10:42
Politycy opozycji nie chwalą decyzji premiera, który zatwierdził nowego ministra rolnictwa, Stanisława Kalembę. Leszek Miller przypomina, że straszył Polaków Unią, a Andrzej Rozenek stwierdza, że Donald Tusk nie radzi sobie z problemami.
rozwiń zwiń