Ks. prof. Witold Kawecki: Cyryl I lubi Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:44
To wielkie wydarzenie - mówi gość "Popołudnia z Jedynką" ks. prof. Witold Kawecki o pierwszej w Polsce wizycie Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
Audio
Ks. Witold Kawecki
Ks. Witold KaweckiFoto: W. Kusiński/PR

Jednym z jej głównych celów będzie podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego. Cyryl I zostanie w naszym kraju do niedzieli. 

Ksiądz Kawecki przypomina, że przygotowania do jego wizyty trwały przynajmniej trzy lata.  - To nie mogło wyskoczyć nagle, takie spotkanie historyczne - powiedział.

Jego zdaniem fakt, że doszło do tej wizyty, to w dużej mierze zasługa samego Cyryla. – To jest człowiek światły. Mówi się, że bardzo lubi Polaków, sympatyzuje z katolicyzmem  -  powiedział ksiądz Kawecki.  - Bez takiej postawy ludzkiej, humanistycznej nie byłoby możliwości spotkania i dialogu – podkreśla gość "Popołudnia z Jedynką".

Przyznaje też, że zmienia się klimat w Rosji. - Władze widzą kryzys jednostki i rodziny. Wiedzą, że nie wszystkie  problemy ekonomiczne będą rozwiązane. Nie rozwiążą  tego nuklearne rakiety – powiedział ks. Kawecki.

Dlatego jego zdaniem zwrócono uwagę na duchowość i Cerkiew ma bardzo ważną rolę do odegrania.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

Abp Michalik: pojednanie religijne, a nie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:16
- Nasze czasy zachęcają do wybaczenia i budowania rzeczywistości na nowo - powiedział w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Cyryla I z katastrofą smoleńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:04
- Wizyta patriarchy moskiewskiego w Polsce jest bardzo ważnym sygnałem idącym w kierunku świata - mówił w radiowej Trójce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relikwie św. Romana. Dar Cyryla I dla polskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 15:47
W katedrze pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze był zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego.
rozwiń zwiń