Prof. Marciniak: Polacy i Rosjanie nie są skłóceni

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 14:01
- Nasze narody są jedynie skłócane przy okazji różnych wydarzeń - uważa gość "Popołudnia z Jedynką", prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog z PAN.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Marciniak w Popołudniu z Jedynką
Podpisanie przesłania na Zamku Królewskim w Warszawie
Podpisanie przesłania na Zamku Królewskim w Warszawie Foto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek podpisy pod dokumentem z apelem o pojednanie między Polakami i Rosjanami złożyli na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Zdaniem prof. Marciniaka oprawa tego wydarzenia była polityczna. – Dla dokumentu o charakterze duszpasterskim, nie jest to okoliczność sprzyjająca – mówi Marciniak. Uważa, że lepiej byłoby gdyby przywódcy obu Kościołów zwrócili się do wiernych w instytucji kościelnej, a nie na Zamku Królewskim, który siłą rzeczy nadaje wymiar polityczny temu wydarzeniu.

Marciniak nie zgadza się z tezą, że narody Polski i Rosyjski są skłócone.  – Nie wiem skąd znalazła się w komentarzach – powiedział gość "Popołudnia z Jedynką".

Jego zdaniem problem jest w tym, że nasze narody są skłócane okazji różne okoliczności i wydarzeń, przez stereotypy, które są upowszechniane, a czasami przez ludzi złej woli po obu stronach.  -  Jeśli ta deklaracja posłuży do zrozumienia, że w istocie narody nie są sobie wrogie, to będzie pozytywny efekt wizyty Cyryla I w Polsce – podkreślił Marciniak.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

Czytaj także

Ks. prof. Witold Kawecki: Cyryl I lubi Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:44
To wielkie wydarzenie - mówi gość "Popołudnia z Jedynką" ks. prof. Witold Kawecki o pierwszej w Polsce wizycie Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obiad z prezydentem Komorowskim. Cyryl w Belwederze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 19:08
Patriarcha Moskwy i całej Rosji dotarł do Belwederu ok. godz. 18.30. Prezydent Bronisław Komorowski przyjął go w Sali Pompejańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl w Belwederze: narody Polski i Rosji muszą być razem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 20:36
W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział Cyryl I podczas uroczystego obiadu wydanego przez Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa o wizycie: "historyczna", "zmieni ton"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 11:11
Wizyta patriarchy Cyryla w Polsce może przynieść efekty, ale nie od razu - pisze rosyjska prasa, która poświęca jej bardzo dużo miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojednanie Polaków i Rosjan: przebaczyć to wyrzec się zemsty

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 14:50
Podpisy pod dokumentem z apelem złożyli na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń