Niewidomi na żaglowcu, czyli 300 ton władzy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 19:15
Zawisza Czarny na ten specjalny rejs zabiera załogę w połowie składającą się z osób niewidomych. I, co istotne, w projekcie "Zobaczyć morze” nie ma taryfy ulgowej. Ani dla niepełnosprawnych, ani dla zdrowych.
Audio
Niewidomi na żaglowcu, czyli 300 ton władzy
Foto: facebook.com/zobaczycmorze

Projekt Zobaczyć Morze łączy w sobie kilka podstawowych elementów: rehabilitację niewidomych, rozpowszechnianie informacji o niewidomych i prezentowanie ich prawdziwych możliwości, czy możliwość przeżycia wspólnej przygody na morzu. I tak już od 7 lat. Kapitanem tych niezwykłych wypraw  od poczatku jest Janusz Zbierajewski. W 2006 kpt. Janusz Zbierajewski otrzymał Nagrodę Specjalną Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006 za poprowadzenie na integracyjnego rejsu bałtyckiego Zobaczyć Morze z udziałem niewidomych żeglarzy.

- W tych rejsch najmniej chodzi o żeglowanie. Tu spotykają się dwa różne światy. Połowa to osoby słabo widzące lub niewidzące, a połowa to przypadkiem dobrani żeglarze - tłumaczy w "Popołudniu z Jedynką" jeden z organizatorów rejsu Roman Roczeń.

Jak to możliwe, że niepełnosprawni sterują żaglowcem? Gość radiowej Jedynki tłumaczy, że pomagają mówiące sprzęty. - Długo myślałem jak to zrobić, żeby osoba niewidząca mogła sterować. Dzięki mówiącym urządzeniem to możliwe i daje ogromna satysfakcję. Nie wiecie państwo, nawet jak wielką siłę daje przekonanie, że to ja sam zarządzam trzystutonowym statkiem – mówi Roman Roczeń.

Załoga to równoprawny zespół, wszyscy muszą współdziałać i wypełniać swoje obowiązki. Dzięki temu Zawisza Czarny płynie dokładnie wyznaczoną trasą, którą żeglarze znaczą na specjalnej mapie brajlowskiej. - Moim wielkim marzenie jest zbudować żaglowiec, który będzie prezentował idee "Zobaczyć morze”, w którym będzie chodziło o integrację - dodał Roczeń.

Jak niewidomi radzą sobie na bujającym się pokładzie i jak dostać się na taki rejs? O tym usłyszysz w materiale Wojciecha Urbana.

ei

Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Jak mogą zobaczyć morze niewidomi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2007 21:00
Jak wygląda morze? Większość z nas wie doskonale. Jak mogą zobaczyć morze niewidomi?
rozwiń zwiń