"Źle przygotowany adwokat utrudnia pracę sądu"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 16:52
Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej powiedział, że dostęp do zawodu adwokata jest otwarty.
Audio
  • Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej w Jedynce
Źle przygotowany adwokat utrudnia pracę sądu
Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

- Poprzeczką jest jedynie wiedza, której poziom ustala minister sprawiedliwości. Jeśli komuś wadzi to, że wiedza jest barierą do zawodu tzn., że chciałby, żeby dostęp był dla każdego również dla tego, kto nie ma wiedzy - powiedział gość Rozmowy dnia w Jedynce.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, m.in. adwokatów, notariuszy, komorników, radców prawnych. Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 50 zawodów.

- Ta regulacja jest obojętna dla adwokatów bardziej dotyczy aplikantów adwokackich, bo ich dotykają proponowane przepisy dotyczące okresu wykonywania aplikacji po zakończeniu szkoleń aplikacyjnych - uważa Dębowski.

Dębowski powiedział, że chciałby, aby regulacje gwarantowały obywatelom poziom bezpieczeństwa prawnego. Jednak - jak mówił - powstaje pytanie jaki jest powód, aby dopuścić osoby wykonujące zupełnie inny zawód niż zawód adwokata, myślę o legislatorach, do możliwości zdawania egzaminu adwokackiego z pominięciem ścieżki aplikacyjnej. Co roku parę tysięcy osób dostaje się na aplikacje i ta ścieżka jest uznawana jako najlepsza droga wejścia do zawodu - zauważył.

Jak mówił zaniepokojeni są prezesi sądów, sędziowie i prokuratorzy tym, że procesy będą źle przebiegały. - Adwokat jest pomocnikiem sądu w rozstrzyganiu spraw, a źle przygotowany adwokat jednak utrudnia - powiedział.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rząd przyjął projekt nowelizacji deregulacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 14:19
Ministrowie przyjęli projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Zmiany dotyczą 50 zawodów.
rozwiń zwiń