Łapali fotony, plątali kwanty. Dostali Nobla w fizyce

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 19:47
Tegoroczną nagrodę z dziedziny fizyki otrzymali Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland. Zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
Audio
  • Łapali fotony, plątali kwanty. Dostali nobla w fizyce
Serge Haroche
Serge HarocheFoto: PAP/EPA/GEOFFREY WHEELER / NIST / HO

Ogłaszając decyzję, sekretarz szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Staffan Normark powiedział, że laureaci "rozpoczęli nową erę eksperymentów w dziedzinie fizyki kwantowej, umożliwiając pomiar i kontrolę pojedynczych systemów kwantowych bez ich niszczenia".
Prof. Konrad Banaszek powiedział w radiowej Jedynce, że jest to nagroda jak najbardziej zasłużona.
- Od ponad dwudziestu lat wykonywali przepiękne, niesłychanie trudne doświadczenia nad pojedynczymi atomami i fotonami, które powiedziały nam dużo nowego o tym, jak działa świat kwantowy – tłumaczył.
W "Popołudniu w Jedynce" tłumaczył, że naukowcy są wciąż zaskoczeni konsekwencjami fizyki kwantowej.
- Tych konsekwencji na co dzień nie widać, kiedy obserwujemy bardzo duże liczby atomów i fotonów. Jeżeli bylibyśmy w stanie odizolować atom i foton, wtedy działyby się bardzo dziwne rzeczy, zgodnie z przewidywaniami teorii kwantowej. Natomiast, bardzo trudno było osiągnąć takie warunki laboratoryjnie i to właśnie udało się tegorocznym noblistom – zaznaczył prof. Konrad Banaszek.
Tłumaczył, że zajmowali się oni m.in. splątaniem kwantowym i oddziaływaniem fotonów złapanych we wnęki rezonansowe.
Profesor Serge Haroche ma 68 lat. Jest znany miedzy innymi z badań zjawiska dekoherencji, czyli oddziaływania obiektu kwantowego z otoczeniem. Profesor Dawid J. Wineland też ma 68 lat. Zajmuje się badaniami nad jonami oraz ich wykorzystaniem w optyce.
W tym roku nagroda wyniesie 8 zamiast 10 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu oznacza 940 tysięcy zamiast 1,2 miliona euro. Znawcy historii noblowskich nagród uważają jednak, że ta obniżka nie będzie miała żadnego znaczenia dla prestiżu nagrody.
W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Saul Perlmutter i Adam Riess ze Stanów Zjednoczonych oraz Brian Schmidt mający obywatelstwo australijskie i amerykańskie. Nagrodę przyznano za odkrycia dotyczące rozszerzania się wszechświata, dokonane podczas obserwacji odległych gwiazd supernowych.
Rozmawiał Mariusz Filar.

Czytaj także

Z ilu atomów składa się placek ziemniaczany?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 14:41
Okazało się, że można to bardzo dokładnie policzyć. O odpowiedź na to ciekawe, choć niecodzienne pytanie poprosiliśmy pracowników Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrony nie są najmniejsze. Właśnie je rozbito

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 03:00
Na ogół sądzi się, że elektrony to najmniejsze elementy składowe atomów. Szwajcarscy i niemieccy badacze udowodnili, że tak nie jest. Po raz pierwszy zarejestrowali rozpad elektronu na mniejsze quasi-cząstki. Każda z nich przejęła tylko część właściwości elektronu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 11:49
Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali wyróżnieni za badania z dziedziny fizyki kwantowej.
rozwiń zwiń