X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwszy Nobel tolerowany przez władze Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 19:30
Komitet noblowski ogłosił, że tegoroczna nagrodę w dziedzinie literatury odbierze chiński pisarz Mo Yan. To pierwszy Nobel dla Chińczyka mieszkającego w Chinach, a nie za granicą.
Audio
Mo Yan
Mo YanFoto: PAP/EPA/PETER LYDEN

Mo Yan został wyróżniony literacką nagrodą Nobla za "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność". Pseudonim "Mo Yan" znaczy "nie mów". Pisarz przybrał go podczas pracy nad swoją pierwszą książką.

Z natury gadatliwy Mo Yan chciał przez pseudonim przypominać sobie, aby nie mówić zbyt wiele, bo sprowadza to kłopoty, zwłaszcza gdy pisarz służy w chińskiej armii. I rzeczywiście, pisarz nie należy do osób szczególnie rozmownych, o czym przekonał się korespondent Polskiego Radia w Chinach Tomasz Sajewicz, który parę razy spotkał się z tegorocznym noblistą.

- To pierwszy Nobel, którego Chińczycy chcieli. Poprzednie Noble były przez Chińczyków niechciane - mówi w radiowej Jedynce Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. Przypomina, że laureat pokojowego Nobla Liu Xiaobo - chiński dysydent - do dziś przebywa w więzieniu. Obawia się również, że laureat może zostać wykorzystany przez władze do rozgrywek propagandowych z Zachodem.

Takich obaw nie ma krytyk literacki Tadeusz Lewandowski. jego zdaniem, pisarz unikał do tej pory mieszania się w propagandę i dalej mu się to będzie udawało. - W Chinach nie jest tak, że władze w prymitywny sposób naciskają na pisarzy - mówił gość radiowej Jedynki. Przypomniał, że pisarz wystąpił ze związku pisarzy właśnie po to, aby uniknąć tego typu nacisków. - Milion 200 tysięcy dolarów też pozwoli mu zachować niezależność - dodał krytyk.

Mo Yan wydał 11 powieści i kilkadziesiąt opowiadań. W Polsce opublikowano dotąd dwie jego powieści - "Kraina wódki" i "Obfite piersi, pełne biodra".

Posłuchaj rozmów z Tomaszem Sajewiczem i Tadeuszem Lewandowskim, z którymi rozmawiała Magda Mikołajczuk.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim jest Mo Yan, laureat literackiego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 16:02
Tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla, chiński pisarz Mo Yan pochodzi z biednej rodziny chińskich rolników, w latach 70. był żołnierzem chińskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo trudny Nobel

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:05
Mo Yan, tegoroczny literacki noblista, będzie miał niełatwe zadanie: dotychczas uciekał od polityki, nagroda może jednak sprawić, że teraz to mu się nie uda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mo Yan to szalenie skromny i zamknięty w sobie człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:44
Dwa lata temu korespondent Polskiego Radia w Pekinie przeprowadził wywiad z tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Ciężko go było sprowokować do rozmowy – przyznaje Tomasz Sajewicz.
rozwiń zwiń