Polską gospodarkę czeka twarde lądowanie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 19:25
- W przyszłym roku czeka nas największe spowolnienie gospodarcze od kilkunastu lat – oceniał w "Popołudniu z Jedynką" Ignacy Morawski, ekonomista z Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
Audio
Zakupy w supermarkecie
Zakupy w supermarkecieFoto: Glow Images/East News

Jego zdaniem  dane GUS-u wpisują się w scenariusz dość silnego hamowania polskiej gospodarki.W pierwszych 9 miesiącach tego roku rozwijała się wolniej niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Obserwowano pogorszenie wyników uzyskiwanych w wielu obszarach naszej gospodarki - na przykład produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się nieco poniżej poziomu sprzed roku. Odnotowano również spadek produkcji budowlano-montażowej. Więcej co prawda kupowaliśmy, ale sprzedaż detaliczna zwiększyła się w niewielkim stopniu.

Ignacy Morawski ostrzegał, że czeka nas "twarde lądowanie”, a sytuacja gospodarcza naszego kraju będzie dużo gorsza niż była do tej pory.

- Nie wykluczałbym nawet, że Polska doświadczy recesji – dodał gość Programu Pierwszego Polskiego Radia

Ignacy Morawski utrzymywał, że mamy do czynienie z coraz słabszą konsumpcją. Jeśli uwzględnimy wzrost cen, to realnie sprzedaż w ostatnim czasie spadła.

- Mamy największy spadek płac realnych od 2004 roku. Wtedy, co prawda płace też spadały, ale zmniejszało się także bezrobocie, powoli rosło zatrudnienie. Generalnie klimat w gospodarce się poprawiał (…) teraz się pogarsza, bezrobocie rośnie, zatrudnienie spada, mamy spadek wartości kredytów konsumpcyjnych – przekonywał ekonomista z Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: gospodarka zwalnia. Bezrobocie na tym samym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:22
W pierwszych 9 miesiącach tego roku rozwijała się wolniej niż w tym samym czasie roku poprzedniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja o budżecie. "Państwo Tuska jak menel"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 14:02
Polityk Solidarnej Polski Jacek Bogucki uważa, że państwo Donalda Tuska zachowuje się "jak najgorszy menel, który wyniesie z domu wszystko i sprzeda, i pożyczy jeszcze u kolegów"
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Może za dwa pokolenia dogonimy Niemcy”

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 17:45
Opozycja krytykuje projekt budżetu jako nierealny, bez pomysłów. - Ucina ulgi na Internet, ściąga kary za mandaty. To ruchy księgowego powiatowego, a nie ministra finansów – komentuje jeden z posłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obniżyć składki dla pierwszych kontraktów o pracę"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 18:21
Założenia budżetowe przedstawione przez ministra finansów Jacka Rostowskiego skrytykował w radiowej Trójce poseł PiS Paweł Szałamacha.
rozwiń zwiń