Co dalej z nowymi stadionami?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 18:21
W Polsce nastąpił skok cywilizacyjny w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej - przekonują goście debaty w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Audio
  • Debata radiowej Jedynki o obiektach sportowych i ich finansowaniu (PR1)
Stadion Narodowy
Stadion NarodowyFoto: Wikipedia/Sliwers

W debacie radiowej Jedynki o obiektach sportowych i ich finansowaniu gośćmi Zuzanny Dąbrowskiej byli: Aleksandra Plucińska, dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej w MSiT, senator PO Andrzej Szewiński - wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu, a także Piotr Kamiński - członek zarządu, p.o. prezesa Totalizatora Sportowego.

W studio dyskutowano o tym, czy w Polsce jest wystarczająco dużo obiektów sportowych, czy każdy z nas ma lepszy dostęp do sportu w związku z rozwojem infrastruktury w tym zakresie, a także debatowano o finansowaniu stadionów i hal sportowych.

Aleksandra Plucińska podkreśliła, że jest sporo źródeł finansowania obiektów sportowych. - Jednym z głównych źródeł jest fundusz rozwoju kultury fizycznej, gdzie przesyłane są choćby środki z Totalizatora Sportowego. Drugim źródłem jest budżet państwa, a ważne środki dla rozwoju tej infrastruktury pochodzą też z dotacji od Unii Europejskiej, które zwykle wykorzystywane są lokalnie przez samorządy - wyjaśniła w rozmowie w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

- Z każdej złotówki wpłacanej na gry Totalizatora Sportowego - 19 groszy trafia na fundusz rozwoju kultury fizycznej i sportu - doprecyzował Piotr Kamiński. - W zeszłym roku było to 530 mln zł, a do końca września tego roku jest to już 444 mln złotych. Totalizator zbiera tego typu środki od 55 lat i przede wszystkim to one generują na rozwój polskiego sportu - powiedział podczas debaty w radiowej Jedynce. Jak dodał Kamiński - Totalizator Sportowy mocno wspiera też choćby sport olimpijski w Polsce.

Senator Andrzej Szewiński uważa, że nakłady na obiekty sportowe są jak najbardziej wystarczające - Jesteśmy świadkami skoku cywilizacyjnego jeśli chodzi o rozwój infrastruktury sportowej i to na każdym poziomie - zaznaczył. - Mogę to porównywać do dróg. Mamy autostrady, drogi wojewódzkie, powiatowe. Tak samo w sporcie mamy okręty flagowe, czyli stadiony na Euro 2012, wielkie hale, ale też patrząc na podstawę piramidy - praktycznie w każdej gminie powstaje jakiś obiekt, jak orliki - dodał wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu.

Więcej o obiektach sportowych i ich finansowaniu w debacie radiowej Jedynki.

 

man

Czytaj także

Farsa na Narodowym. Graś: zabrakło organizatora

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 10:17
Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że efektem raportu z kontroli w NCS i resorcie sportu powinny być zmiany organizacyjne, które uniemożliwią w przyszłości taką sytuację jak przełożenie meczu Polska-Anglia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier nie przyjął dymisji minister sportu Joanny Muchy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 15:32
Donald Tusk przyznał jednocześnie, że nadzór ministerstwa sportu nad Narodowym Centrum Sportu jest niewystarczający i rozproszony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie jest winny - ani Mucha, ani PZPN

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:05
Prezes PZPN Grzegorz Lato nie jest zdziwiony decyzją decyzją premiera Donalda Tuska o nie przyjęciu dymisji minister sportu Joanny Muchy.
rozwiń zwiń