Koniec uciążliwych zaświadczeń? "Obywatel już nie będzie jak chłop pańszczyźniany”

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 18:21
Minister Michał Boni zapowiedział ułatwienia w kontaktach obywateli z administracją. O programie tzw. państwa optimum rozmawiali goście debaty w Jedynce.
Audio
Michał Boni
Michał Boni Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Model państwa optimum zakłada przede wszystkim tylko tyle regulacji, ile jest niezbędne dla codziennej sprawności instytucji publicznych. Dlatego minister Boni chce m.in. żeby zaświadczenia, które składać trzeba w urzędach, zastąpić oświadczeniami.

Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie SLD uważa, że temat chociaż chwytliwy i ważny, bez większego skutku obecny jest w publicznej dyskusji już od lat. - To jest problem zaufania do obywatela. System taki sprawdza się w krajach anglosaskich, ale jest obwarowany bezwzględną uczciwością urzędów i skutecznymi sankcjami wobec tych, którzy kłamią. Ja jestem zwolennikiem tego systemu – powiedział Janik.

Poseł PO Marek Wójcik podkreślił natomiast, że zmiany w administracji zachodzą od dłuższego czasu. - Dotąd obywatel jak chłop pańszczyźniany przypisany był do miejsca zameldowana. Teraz ułatwiamy uzyskanie wielu dokumentów. Zmiany dotyczą m.in. paszportów, a w przyszłości chcemy poszerzyć je na inne – mówił polityk PO.

Na czym konkretnie polegają zmiany w paszportach, od czego zależy skuteczność administracji publicznej i czy tzw. obszary metropolitalne są szansą czy zagrożeniem? Posłuchaj nagrania debaty i poznaj argumenty polityków.  

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

ei

Czytaj także

Już niedługo załatwimy sprawy w urzędzie bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 20:00
Michał Boni (minister cyfryzacji i administracji): Wprowadzimy elektroniczne skrzynki podawcze w każdym urzędzie i poświadczenie odbioru dla każdego, kto przesyła dokumenty. Po drugie wdrożymy zasadę, że klient może online śledzić przebieg swojej sprawy. Po trzecie wystandaryzujemy formularze.
rozwiń zwiń