"Ratyfikowanie konwencji bioetycznej jest niezbędne"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 16:01
Jak podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, obecnie w Polsce nie ma żadnych przepisów dotyczących tych kwestii, więc można zrobić wszystko.
Audio
Ks. dr Józef Kloch
Ks. dr Józef KlochFoto: Polskie Radio

Gość audycji "Popołudnie z Jedynką" rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch mówi, że europejska konwencja bioetyczna jest pewną bazą, a poszczególne państwa mają prawo opracowywać szczegółowe przepisy.
Zdaniem Klocha ratyfikacja konwencji bioetycznej jest niezbędna, ponieważ obecnie w Polsce nie ma żadnych przepisów regulujących te kwestie, a zatem można na przykład "rozmrozić zbiorniki z zarodkami i wylać ich zawartość do kanału". Gość Jedynki podkreśla, że w konwencji znalazły się tak ważne zapisy jak zakaz sprzedaży i eksperymentowania na zarodkach.
W środę premier Donald Tusk zapowiedział skierowanie konwencji bioetycznej do szybkiej ratyfikacji. Jak wyjaśnił, wiąże się to z programem zdrowotnym in vitro.
W poniedziałek rząd zapowiedział, że procedura zapłodnienia in vitro będzie finansowana w ramach programu zdrowotnego, a refundacja będzie dostępna dla par, które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Paweł Wojewódka.
(Jedynka, PAP, kk)

>>>Cała rozmowa do przeczytania

Czytaj także

Brak ustawy bioetycznej to "sankcjonowanie dziczy"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 09:04
Ogłoszenie przez rząd specjalnego finansowania In vitro bez uchwalenia odpowiedniej ustawy krytykowali w Trójce publicyści tak „Gazety Wyborczej”, jak „Gościa Niedzielnego”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy sobie pozwolić na luksus finansowania in vitro"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:20
Zdaniem posła PiS Tomasza Latosa trzeba będzie wybierać, czy sfinansować leczenie ciężko chorego pacjenta, czy pomóc bezpłodnej parze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO osiągnęła kompromis ws. in vitro

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:25
Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że ma on polegać na tym, że ustawa dot. in vitro nie będzie szczegółowa i skupi się na przepisach dotyczących ochrony zarodków po ich utworzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsi w Polsce! Rusza refundacja in vitro

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 10:07
- Nie chodziło o burze światopoglądową, a pomoc mieszkańcom - tak na antenie Radia Katowice refundację in vitro w Częstochowie skomentował prezydent miasta.
rozwiń zwiń