Wróblewski: niepotrzebnie pisaliśmy o trotylu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 15:55
- Może za szybko, przedwcześnie o tym napisaliśmy - powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".
Audio
  • Tomasz Wróblewski i Marek Poznański w Popołudniu z Jedynką
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuFoto: Włodzmierz Pac, Polskie Radio

Właśnie "Rzeczpospolita" napisała, że polscy prokuratorzy, którzy badali wrak samolotu Tu-154 w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych. Jednak zdaniem prokuratury mogły to być  wysokoenergetyczne, zjonizowane składniki, które występują też np. poszyciu namiotu którym przykryto wrak samolotu, czy w kosmetykach.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego w tej sprawie jest jeszcze wiele pytań. - Jeśli to były cząstki zjonizowane, to dlaczego tak długo czekano z powiadomieniem opinii publicznej?  Dlaczego ta informacja od razu nie została przekazana? Dlaczego prokurator nie dodał, że z Moskwy przywieziono jedynie odczyty, a nie próbki tych badań? - zastanawia się Wróblewski.

Uważa, że zasadne jest też pytanie, dlaczego dopiero teraz zbadano samolot oraz dlaczego wcześniejsze badania ekspertów uznano za niewystarczające?  - Wiemy natomiast, że na wraku odkryto coś, co może być teoretycznie śladem materiału wybuchowego oraz, że przez pół roku nie będziemy w stanie wykluczyć tej najgorszej, spiskowej teorii - powiedział Wróblewski.

Przypomniał, że są to rzeczy na które "Rzeczpospolita" zwracała uwagę; konieczność większej otwartości i mówienia o tym, co się znalazło. - Niepotrzebnie pisaliśmy o trotylu (i glcerynie), ale wszystkie inne informacje są potwierdzone - podsumował Wróblewski.

Rozmawiał Paweł Wojewódka

tj

Czytaj także

Trotyl na wraku tupolewa? Graś oburzony

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 08:03
- Informacja "Rzeczpospolitej" o znalezieniu przez biegłych śladów trotylu na wraku TU-154M w Smoleńsku jest bulwersująca - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trotyl na wraku tupolewa? Minister: mam kłopot

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 10:21
- Nic na ten temat nie wiem - powiedział minister transportu Sławomir Nowak o sensacyjnych doniesieniach "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trotyl na ciałach ofiar? "Należy, to sprawdzić"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 11:45
Burza po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" informacji o śladach materiałów wybuchowych we wraku rządowego tupolewa pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śledztwo smoleńskie trzeba zacząć od nowa"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 12:29
Nowe ustalenia wskazują, że prace komisji Jerzego Millera i MAK są bezwartościowe – zauważa Andrzej Duda (PiS). Jego zdaniem, trzeba zacząć nowe śledztwo i sięgnąć po pomoc NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trotyl na wraku tupolewa? Prokuratura wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 13:38
Nie stwierdzono materiałów wybuchowych na wraku, ostateczną odpowiedź dadzą badania laboratoryjne - podał szef wojskowej prokuratury okręgowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: żądamy dymisji rządu Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 14:42
- Nie może być tak, żeby w Polsce rządzili ludzie, którzy w sprawie, tak to można dzisiaj określić, straszliwej zbrodni, mataczyli przez przeszło 30 miesięcy - powiedział Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń