Współtwórca HRW: Polska ma bardzo otwarte społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 18:06
Takiego zdania jest Aryeh Neier, współzałożyciel Human Rights Watch, z którym rozmawiała radiowa Jedynka. – Jestem bardzo zadowolony – mówił o sytuacji w naszym kraju.
Audio
Współtwórca HRW: Polska ma bardzo otwarte społeczeństwo
Foto: Ed Kashi/Open Society

Wybitny działacz ochrony praw człowieka, prawnik od dekad oddany sprawie ochrony swobód, zwrócił uwagę – pytany o obecne czasy kryzysu – że bogactwo nie zawsze idzie w parze z otwartym społeczeństwem. Przytaczając przykłady biednych krajów (Kostaryka, Botswana), nie zgodził się z tezą, że społeczeństwa otwarte mogą istnieć tylko w czasach rozwoju gospodarczego i bogactwa. Powołał się także na Chiny, które błyskawicznie się bogacą, a zmiany w zakresie praw człowieka nie następują.

Zapytany o ograniczenia w prawach obywateli amerykańskich, więźniów i imigrantów w związku z wojną z terroryzmem, Neier tłumaczy to specyfiką amerykańskiej tradycji. Jak powiedział, „USA mają tradycję reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego poprzez ograniczanie praw”. - Tak się działo podczas I i II wojny światowej, a także zimnej wojny – wymieniał, dodając że obrońcy praw człowieka jeszcze nie do końca nauczyli się radzić sobie z problematyką prawa człowieka vs. zagrożenie terroryzmem.

Neier był też pytany o sytuację społeczności romskich w Europie. Zwrócił uwagę na ich złe traktowanie we Włoszech i Francji, mówiąc że fundamentem problemu są różnice socjalne. - Dopóki Romowie będą marginalizowani poprzez wyłączanie z rynku pracy, brak dostępu do edukacji, nadal będą postrzegani jako klasa kryminalna w Europie. Takie postrzeganie jedynie wzmacnia uprzedzenia. Potrzebny jest ogromny wysiłek dla przełamania tej marginalizacji (…) tak, by mogli żyć jak inni ludzie mówił Aryeh Neier.

Rozmawiał Jarosław Kociszewski

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

HRW: powstańcy wymordowali świtę Kaddafiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 07:58
Kilkadziesiąt osób, które towarzyszyły libijskiemu dyktatorowi podczas próby ucieczki z kraju, zostało zamordowanych przez powstańców – twierdzi Human Rights Watch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WikiLeaks publikuje akta USA o więźniach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 20:49
Demaskatorski portal rozpoczął publikację ponad 100 dokumentów ministerstwa obrony dotyczących traktowania domniemanych terrorystów w obozach w Iraku i w Guantanamo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nigeria: armia dokonuje masowych egzekucji w Maiduguri

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:00
Kilkadziesiąt osób zostało zastrzelonych przez armię w Maiduguri, bastionie bojówki Boko Haram – informuje BBC. Ofiarami mają być cywile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc wobec uchodźców? MSW zapowiada kontrole

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:26
Za trzy tygodnie mają być znane wyniki rozpoczętej dziś kontroli w ośrodkach dla uchodźców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Turcji: rozważyć przywrócenie kary śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 16:30
Słowa Recepa Erdogana padły 8 lat po tym, jak w ramach negocjacji przedakcesyjnych z UE Turcja ogłosiła moratorium na karę śmierci.
rozwiń zwiń