"Tusk wybrał drogę, która nie daje szansy dojścia do prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 16:19
- To jest moment, by powstała międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej, która, by umożliwiała zbliżenie się do prawdy - oceniła socjolożka Jadwiga Staniszkis.
Audio
Jadwiga Staniszkis
Jadwiga StaniszkisFoto: W.Kusiński/PR

Zdaniem gościa audycji "Popołudnie z Jedynką" socjolożki prof. Jadwigi Staniszkis należy wykorzystać możliwości techniczne i informacje, jakimi dysponują nasi zachodni sąsiedzi i międzynarodowe organizacje, by nawet w sytuacji, gdy nie mamy tak ważnych dowodów jak wrak czy czarne skrzynki "zdobyć się na wysiłek dochodzenia do prawdy". W ocenie Staniszkis, póki takiego wysiłku nie wykonamy, teorie o zamachu smoleńskim będą równie "ugruntowane lub nieugruntowane jak stanowisko przeciwne".
Jak podkreśla gość Jedynki, komisja międzynarodowa jest potrzebna również dlatego, że instytucje krajowe nie mają dostatecznego wsparcia rządu, by wymusić na Rosji dostęp do bazowych danych. Staniszkis podkreśla, że powołania komisji chce - według sondaży - ponad 60 procent Polaków, zaś dla premiera Donalda Tuska jest to warunek "odzyskania wiarygodności".
Zobacz serwis specjalny - Smoleńsk 2010>>>
Socjolożka zgadza się z komentatorami, którzy twierdzą, że powołanie międzynarodowej komisji jest równoznaczne z wyrażeniem wotum nieufności  dla komisji Jerzego Millera. Jej zdaniem jednak to przede wszystkim wotum nieufności dla Rosjan i dla Donalda Tuska, "który spowodował, że wybrano drogę śledztwa, która daje minimalne szanse dojścia do prawdy".

- Zbigniew Brzeziński został wprowadzony w błąd - uważa gość audycji "Popołudnie z Jedynką". Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

Halicki: te słowa wymagają stawienia się w prokuraturze

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 13:29
- Jeśli Jarosław Kaczyński ma dowody na zamach w Smoleńsku, powinien je zanieść do prokuratury - uważa Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: międzynarodowa komisja śledcza nie ma sensu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 08:56
- Nie ma sensu odwoływanie się do sił zewnętrznych, gdy władza jest jaka jest. Trzeba zmienić rząd - powiedział w radiowej Trójce szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Pieronek: wersja o zamachu jest śmieszna

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 11:30
- Nie jestem specjalistą, ale nie widzę elementów na potwierdzenie tezy o zamachu - stwierdził w wywiadzie dla Radia Zet biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń