”Sojusze taktyczne z Francją są możliwe”

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 21:00
Należy sprzymierzyć się z Francją, w staraniach o większe środki na politykę rolną – uważa Mariusz Kamiński (PiS).
Audio
  • "Mam swój rozum" - rozmawia Przemysław Szubartowicz
Prezydent Francji Francois Hollande i premier Donald Tusk
Prezydent Francji Francois Hollande i premier Donald TuskFoto: PAP/Radek Pietruszka

Mariusz Antoni Kamiński (PiS) przypomniał w związku z wizytą prezydenta Francji, że Polska i Francja mają odmienne perspektywy: my patrzymy na wschód, Francja na południe i Morze Śródziemne. Mimo tego uważa, że sojusze taktyczne z Paryżem są możliwe, na przykład teraz, przed negocjacjami budżetowymi w Brukseli. Obawia się takiego scenariusza, że Donald Tusk może teoretycznie wrócić z negocjacji z tarczą, dostaniemy 300-330 mld euro, ale stracą na tym rolnicy. Stąd apeluje, by razem z Francją walczyć o politykę rolną.

Andrzej Halicki (PO) zwrócił uwagę, że Hollande chce, by unia walutowa się rozszerzała. W starszej części kontynentu pojawiały się głosy, by wspólnotę raczej zawężać. Według niego ważne jest, by nie umarła filozofia solidarności europejskiej, stąd cieszy go, że Francja mówiła o odnowieniu Trójkąta Weimarskiego, o Partnerstwie Wschodnim.

Armand Ryfiński (Ruch Palikota) zaznaczył, że martwią go stwierdzenia Jarosława Kaczyńskiego o wecie. Stwierdził, że jesteśmy beneficjentem budżetu Unii. Dodał, że wszyscy politycy powinni przekonywać innych do polskich racji. Janusz Palikot będzie na przykład rozmawiał z przedstawicielami ALDE, m.in. z Guyem Verhofstadtem. Doradza szefom innych partii podobne spotkania.

Mariusz Antoni Kamiński powiedział, że negocjacje zawsze są prowadzone twardo, argument weta powinien zawsze być w tle. Dodał, że prezes PiS wysłał list do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Z Cameronem spotkali się eurodeputowani PiS  i uzyskali zapewnienie, że cięcia w jego pojęciu nie powinny dotykać biedniejszych państw. W ocenie Kamińskiego największym problemem są Niemcy, które chcą ograniczenia budżetu. Kamiński uważa, że nie należy przeceniać zainteresowaniu Hollande’a wschodem. - Partnerstwo Wschodnie jest ważne, ale jego budżet jest wielkości budżetu województwa podlaskiego – zauważył poseł PiS.

Andrzej Halicki nie zgodził się, że najtrudniej porozumieć się z Niemcami, uważa że najtrudniej pokonać opór Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji. W jego ocenie Berlin chce szukać kompromisu.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm

>>>Przeczytaj zapis debaty

Czytaj także

Więcej nas łączy, czy dzieli? Hollande w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 06:21
Tydzień przed decydującym starciem w sprawie wieloletnich ram finansowych, w Warszawie będzie gościł prezydent Francji Francois Hollande.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hollande pomoże Polsce? "Niekoniecznie"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:17
Damien Simonart, korespondent AFP w Polsce uważa, że Francja może być sojusznikiem Polski, ale Hollande niekoniecznie będzie mógł pomoc Polsce w negocjacjach dotyczących budżetu UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Polska powinna brać udział w pracach nad unią walutową”

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 14:45
Francja dołoży wszelkich starań, aby Polska mogła dołączyć do strefy euro, kiedy sama podejmie taką decyzję - mówił Francois Hollande.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska i Francja walczą o polityki rolną i spójności"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 15:45
Nie ma sprzeczności między wydatkami na wspólną politykę rolną a wydatkami z funduszu spójności – mówił prezydent Francji Francois Hollande po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.
rozwiń zwiń