"Polska ABW nie ustępuje skutecznością FBI”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:21
Sprawa Brunona K. zapewne jest pod kontrolą. Przez rok można było się przekonać, czy działał sam – mówił w Jedynce Piotr Niemczyk.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z 11.11.2012, udostępnionym przez ABW 20.11.2012, przedmioty odnalezione podczas przeszukań związanych z zatrzymaniem podejrzanego w sprawie planowanego zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP
Na zdjęciu archiwalnym z 11.11.2012, udostępnionym przez ABW 20.11.2012, przedmioty odnalezione podczas przeszukań związanych z zatrzymaniem podejrzanego w sprawie planowanego zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RPFoto: PAP/ABW

Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, ekspert do spraw bezpieczeństwa, nie widzi zagrożenia, związanego z tym, że nie wszystkich jeszcze zatrzymano w sprawie Brunona K. - Słyszymy, że postępowanie ABW zaczęło się około roku temu. Czynności w tej sprawie były wszczęte pod koniec 2011 roku. Służby miały dość czasu, żeby się zorientować, czy podejrzewany działa sam, czy w grupie, na ile grupa jest zintegrowana i czy wszycy jej członkowie podzielają cel Brunona K. – mówił w Jedynce Piotr Niemczyk. Uważa, że rola pozostałych osób mogła być nieistotna.

Gość Jedynki zauważył, że Brunon K. w sposób oczywisty stwarzał zagrożenie dla otoczenia. Przypomniał, że zgromadził 10 sztuk broni, tysiąc sztuk amunicji, kilogramy materiałów wybuchowych, tony nawozów sztucznych, które jako chemik łatwo mógł przekształcić w materiały wybuchowe. Nie wykluczone, że 11 listopada miał być dla niego dniem testu. Przypuszcza, że zainteresowanie obserwowanego dniem 11 listopada przekroczyło pewien standard, stąd zdecydowano się zatrzymać niedoszłego zamachowca. Dlaczego sprawę ujawniono już teraz? Niemczyk mówi, że sam fakt prowadzenia postępowania nie jest tajny. Poza tym człowiek zniknął, przestał przychodzić do pracy, stąd nie dało się tej sprawybardzo długo ukrywać.

Niemczyk uważa za mało prawdopodobne, że Brunon K. był inspirowany przez służby w Polsce. Przypomniał, że filmy z jego mieszkania pokazują wybuchy z 1999 roku i 2000 rok, od lat miał ksenofobiczne poglądy.  Gość Jedynki ocenił także, że ABW nie ustępuje ani profesjonalizmem, ani skutecznością działania FBI czy Security Service.

 

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

agkm

Czytaj także

Makabryczne zdjęcia ze Smoleńska. "Chcą skłócić Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 08:42
Zdaniem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego bloger, który opublikował fotografie chce osiągnąć to, co ludzie, którzy mówią o mgle i zamachu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba oswoić się ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 19:45
Czy dziś - w dobie kultury masowej, która zmierza do banalizacji, a nawet zasłonięcia tematów ostatecznych, eksponując "powszechną szczęśliwość - umiemy jeszcze bez patosu, otwarcie i mądrze mówić o śmierci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie znamy pełnych motywów zamachowca"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 13:00
- Ta sprawa została za szybko ujawniona opinii publicznej, gdyż nie zostały zakończone wszystkie czynności ABW – oceniał w "Z kraju i ze świata” Marek Opioła, poseł PiS, wiceszef komisji służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podejrzany o próbę zamachu najprawdopodobniej działał sam"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 13:00
Takiego zdania jest Jerzy Dziewulski, były szef antyterrorystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotny wilk czy członek złowrogiej siatki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:33
Kluczowe jest pytanie, czy 45-latek planujący zamachy na polskie władze działał sam, czy też miał powiązania z organizacjami terrorystycznym - mówił Stanisław Wziątek w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń