"To nie jest unia, federacja ani jeden organizm"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 16:31
Grzegorz Kołodko podkreśla konieczność zrewidowania myślenia o interesach narodowych. Odpowiedzenia sobie na pytanie - jak być Polakiem i Europejczykiem?
Audio
To nie jest unia, federacja ani jeden organizm
Foto: PAP/EPA/THIERRY ROGE

W ocenia gościa "Popołudnia z Jedynką" emocjonując się budżetem unijnym, tym, ile kto dostanie pieniędzy wspólnotowych, tracimy z pola widzenia najważniejsze pytanie - jak duży ma być budżet wspólny? Obecnie budżet unijny jest niewielki w porównaniu do zsumowanych budżetów poszczególnych krajów. Według prof. Kołodki negocjacje pokazują, że UE nie jest tak naprawdę unią, ani federacją czy jednym organizmem. Tu przede wszystkim wciąż walczy się o swoje interesy. Jednak jak podkreśla fakt, że negocjowany jest budżet aż do 2020 roku, już sam w sobie jest sukcesem, że państwa członkowskie chcą zaplanować wspólne finanse nie tylko w perspektywie roku czy dwóch.

- Naszymi wydatkami powinniśmy jednak racjonalniej gospodarować - podkreśla ekonomista. Jego zdaniem warto inwestować w rozwój nauki, w wymianę studentów - Erasmus, a mniej w dofinansowanie tradycyjnego rolnictwa, bo tylko dzięki nauce możemy być konkurencją dla Amerykanów.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Czytaj także

Liczy się rozkład środków, a nie każdy milion

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:00
- W unijnym budżecie nie chodzi tylko o liczby, ale przede wszystkim o jego podział i sposób późniejszego wydatkowania. Myślmy więc o tym, jak negocjować te zasady, a nie jedynie kwoty - podkreśla Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chwila prawdy na budżetowym szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 15:11
Po wznowieniu obrad unijni przywódcy mówią teraz, już we wspólnym gronie, co sądzą o nowym projekcie budżetu, gdzie chcą wprowadzić zmiany, a gdzie gotowi są ustąpić
rozwiń zwiń