X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak ratować znikające Opole?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
W 2035 roku na Opolszczyźnie może być nawet o 12 procent mniej mieszkańców. To tak, jakby zniknęło miasto wielkości Opola. Władze województwa tworzą Specjalną Strefę Demograficzną.
Audio
  • Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego w Jedynce
Premier Donald Tusk (P) oraz marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta (L), 26 listopada podczas konferencji nt. Specjalnej Strefy Demograficznej w woj. opolskim
Premier Donald Tusk (P) oraz marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta (L), 26 listopada podczas konferencji nt. Specjalnej Strefy Demograficznej w woj. opolskimFoto: PAP/Krzysztof Świderski

- Według najbardziej pesymistycznych prognoz zniknie nawet 180 tysięcy osób - mówił w Jedynce Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego. Wiąże się to z niską dzietnością oraz wysokim poziomem emigracji zarobkowej.

Wielu mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża bowiem do pracy do Niemiec, a województwo ma dwukrotnie wyższy poziom tego rodzaju migracji niż średnia krajowa. Marszałek zaznaczył w Jedynce. że wyjeżdżają głównie młodzi ludzie. Szacuje się, że do tej pory Opolskie opuściło 250 tysięcy osób, a około 120 tysięcy pracuje za granicą i wraca okresowo w rodzinne strony.

Z kolei dzietność w Opolskiem jest najniższa w Polsce: współczynnnik wynosi zaledwie 1.082 (tymczasem zastępowalność pokoleń zapewnia dopiero poziom 2,10 - 2,15). W praktyce oznacza to, że sto kobiet rodzi w czasie swojego okresu rozrodczego 108 potomków. W Polsce średnia to 139 dzieci, a w Unii Europejskiej - 156.  

Jak mówi marszałek, w tej sytuacji należało podjąć działania. Program Specjalnej Strefy Demograficznej opiera się na czterech elementach dotyczących opieki żłobkowej, edukacji i rynku pracy, rodzinie oraz złotej jesieni. Władze mają nadzieję, że zainteresują inwestorów swoimi strefami ekonomicznymi i miejsc pracy na Opolszczyźnie będzie więcej.

agkm

Rozmawiał Paweł Wojewódka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy urlop rodzicielski: dla mamy i dla taty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 07:49
W tym tygodniu rząd przedstawi pełny projekt ustawy o wydłużeniu urlopu rodzicielskiego – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wchodzi w strefę kryzysu demograficznego"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:07
Prof. Zbigniew Strzelecki, Przewodniczący Komitetu II Kongresu Demograficznego powiedział, że za 40 lat ubędzie kilka milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:20
Uczestnicy II Kongresu Demograficznego apelują do rządu o energiczne, systemowe działania w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ostrzegają przed poważnym zagrożeniem naruszenia równowagi międzypokoleniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szybko "znikają" Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 20:47
W związku z trwającym II Kongresem Demograficznym w radiowej Jedynce odbyła się debata poświęcona rodzinie i dzietności.
rozwiń zwiń