Jak ratować znikające Opole?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
W 2035 roku na Opolszczyźnie może być nawet o 12 procent mniej mieszkańców. To tak, jakby zniknęło miasto wielkości Opola. Władze województwa tworzą Specjalną Strefę Demograficzną.
Audio
  • Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego w Jedynce
Premier Donald Tusk (P) oraz marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta (L), 26 listopada podczas konferencji nt. Specjalnej Strefy Demograficznej w woj. opolskim
Premier Donald Tusk (P) oraz marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta (L), 26 listopada podczas konferencji nt. Specjalnej Strefy Demograficznej w woj. opolskimFoto: PAP/Krzysztof Świderski

- Według najbardziej pesymistycznych prognoz zniknie nawet 180 tysięcy osób - mówił w Jedynce Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego. Wiąże się to z niską dzietnością oraz wysokim poziomem emigracji zarobkowej.

Wielu mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża bowiem do pracy do Niemiec, a województwo ma dwukrotnie wyższy poziom tego rodzaju migracji niż średnia krajowa. Marszałek zaznaczył w Jedynce. że wyjeżdżają głównie młodzi ludzie. Szacuje się, że do tej pory Opolskie opuściło 250 tysięcy osób, a około 120 tysięcy pracuje za granicą i wraca okresowo w rodzinne strony.

Z kolei dzietność w Opolskiem jest najniższa w Polsce: współczynnnik wynosi zaledwie 1.082 (tymczasem zastępowalność pokoleń zapewnia dopiero poziom 2,10 - 2,15). W praktyce oznacza to, że sto kobiet rodzi w czasie swojego okresu rozrodczego 108 potomków. W Polsce średnia to 139 dzieci, a w Unii Europejskiej - 156.  

Jak mówi marszałek, w tej sytuacji należało podjąć działania. Program Specjalnej Strefy Demograficznej opiera się na czterech elementach dotyczących opieki żłobkowej, edukacji i rynku pracy, rodzinie oraz złotej jesieni. Władze mają nadzieję, że zainteresują inwestorów swoimi strefami ekonomicznymi i miejsc pracy na Opolszczyźnie będzie więcej.

agkm

Rozmawiał Paweł Wojewódka

Czytaj także

Nowy urlop rodzicielski: dla mamy i dla taty

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 07:49
W tym tygodniu rząd przedstawi pełny projekt ustawy o wydłużeniu urlopu rodzicielskiego – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wchodzi w strefę kryzysu demograficznego"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:07
Prof. Zbigniew Strzelecki, Przewodniczący Komitetu II Kongresu Demograficznego powiedział, że za 40 lat ubędzie kilka milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:20
Uczestnicy II Kongresu Demograficznego apelują do rządu o energiczne, systemowe działania w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ostrzegają przed poważnym zagrożeniem naruszenia równowagi międzypokoleniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szybko "znikają" Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 20:47
W związku z trwającym II Kongresem Demograficznym w radiowej Jedynce odbyła się debata poświęcona rodzinie i dzietności.
rozwiń zwiń