Realny czy wirtualny? Walka o budżet

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 19:17
Goście "Debaty dnia" byli podzieleni w sprawie ustawy budżetowej. Opozycja twierdzi, że zawiera ona nierealne założenia. Rządzący odrzucają te zarzuty.
Audio
Sejm RP
Sejm RPFoto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

W środę w Sejmie głosowanie nad ustawą budżetową. Projekt forsowany przez rządzących wywołuje sporo emocji. Ryszard Zbrzyzny mówił w Jedynce, że założenia budżetowe są nierealistyczne i nie mają pokrycia w rzeczywistości. - Nie można zakładać w budżecie wzrostu gospodarczego, którego już nie mamy. Rząd nie walczy z kryzysem, tylko zarządza kryzysem - uważa polityk SLD. Podobnego zdania jest Henryk Kowalczyk. Poseł PiS zaznaczył, ze budżet powinien być oparty na prawdziwych założeniach. - Powinno się oszczędzać tam, gdzie powinno się oszczędzać, czyli na administracji. Rostowski oszczędza na projektach rozwojowych - mówił w Jedynkowej "Debacie Dnia" Henryk Kowalczyk.

Zarzuty opozycji odpiera Killion Munyama. Poseł Platformy Obywatelskiej podkreślił, że sytuacja w całej Unii Europejskiej jest trudna i niewiadomo, co nas czeka w najbliższych miesiącach. - Nikt z nas nie jest jasnowidzem, nie jesteśmy w stanie ułożyć realistycznego założenia - zaznaczył Munyama. - Oczywiście, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy, ale to nie znaczy, że Polska ma stać w miejscu. Powinniśmy przyjąć takie założenia, żeby nasza gospodarka mogła się rozwijać - w ten sposób słowa posła PO skomentował Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej debaty do przeczytania

Czytaj także

Budżet do zmiany? "Za wcześnie na spekulacje"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 08:49
Zdaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego słowo "recesja" jest za mocne na określenie obecnej kondycji gospodarczej Polski, ale sytuację trzeba obserwować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski: budżetu nie trzeba zmieniać

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 10:45
Osłabienie wzrostu gospodarczego nie jest na tyle poważne, aby uzasadnić zmiany projektu budżetu na 2013 rok.
rozwiń zwiń