13 grudnia. "Solidarność w Polakach ciągle trwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:35
- Polacy cały czas wiedzą, że kiedy jest źle, to trzeba sobie pomagać - mówiła w Jedynce Zofia Romaszewska, była opozycjonistka.
Audio
Symboliczna świeczka zapalona za ofiary stanu wojennego
Symboliczna świeczka zapalona za ofiary stanu wojennegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jaruzelski poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W całej Polsce rozpoczęły się protesty. Wielu opozycjonistów trafiło do aresztów. Mimo złej sytuacji Polacy zjednoczyli się i działali solidarnie. Obecnie w społeczeństwie trwa dyskusja czy ta solidarność w nas została.

Zofia Romaszewska mówiła w Jedynce, że Polacy cały czas wiedzą, że kiedy jest źle, to trzeba sobie pomagać. - Tam gdzie ludzie są przekonani, że trzeba sobie pomagać, to będą sobie pomagać. A tam gdzie są przekonani, że powinni własnych interesów pilnować, to będą własnych interesów pilnować. Ta tradycja solidarności na pewno przechodzi z pokolenia na pokolenie - podkreśliła była opozycjonistka.

Wojciech Borowik zaznaczył, że ciągle są pokolenia młodych ludzi, którzy przejmują pałeczkę po dawnych opozycjonistach. - Jest mnóstwo organizacji pozarządowych, gdzie jest zaangażowana młodzież, ona te wszystkie rzeczy wyczuwa i jest zaangażowana w pomoc - podkreślił. Mirosław Chojecki również uważa, że solidarność w Polakach ciągle trwa. - Jeżeli popatrzeć na ilość organizacji, które pomagają ubogim, które pomagają ludziom chorym, to naprawdę nie jest źle.

''

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj także

Doświadczenia historii najnowszej dzielą Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 15:08
To główny wniosek z badania CBOS o rozumieniu okresu po drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwaśniewski: "patriotyczne pobudki" autorów stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 15:59
13 grudnia trzeba oddać hołd ofiarom stanu wojennego, ale i zrozumieć intencje tych, którzy go wprowadzili w przekonaniu, że pozwoli on uniknąć większych nieszczęść - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Nie nauczono nas radzić sobie z wolnością”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 16:11
Tak w rocznicę stanu wojennego mówiła w Popołudniu z Jedynką Halina Bortnowska. Jej zdaniem Polacy muszą uważnie pilnować swojej wolności i troszczyć się o nią.
rozwiń zwiń