Kudrycka: raport NIK o nauce pokazuje to, co było

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 16:17
- Proszę uwzględniać te zmiany, które zostały wprowadzone i analizować sytuację obecną - powiedziała w radiowej Jedynce minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Audio
Prof. Barbara Kudrycka w studiu radiowej Jedynki
Prof. Barbara Kudrycka w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Skomentowała raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący polskiej nauki. Wynika z niego, że zajmujemy 32 miejsce w Europie pod względem liczby publikacji naukowych przypadających na milion mieszkańców. A w zbadanych pod tym względem 17 jednostkach naukowych i czterech uczelniach wyższych wskaźnik publikacji w międzynarodowych prestiżowych czasopismach naukowych oscyluje wokół 0,5 proc.

Kudrycka wyjaśnia, że raport NIK dotyczy funkcjonowania nauki  w latach 2009-11. Natomiast w październiku 2012 roku weszło w życie sześć ustaw reformujących naukę. Powołały do życia m.in. Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. - Powstała zupełnie nowa, niezależna agencja - powiedziała Kudrycka.

Przypomniała też, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dostało w 2012 roku dwa miliardy złotych na strategiczne programy badawcze i rozwojowe. - Na finansowanie gazu łupkowego razem z przedstawicielami wielkich spółek wydobywczych, programów związanych z badaniami medycznymi nad chorobami cywilizacyjnymi, energetyki i przemysłu obronnego - wymieniała minister edukacji.

Jej zdaniem nie można też mówić o finansowaniu w Polsce badań tylko ze środków publicznych. Ważne jest też żeby dostrzec aktywność ministerstwa w pozyskiwaniu dla niej biznesu. 

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

tj

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kudrycka: będą podwyżki dla nauczycieli akademickich

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 18:38
- Nigdy nie mieliśmy tak dobrej sytuacji w szkolnictwie wyższym - zapewnia w radiowej Trójce minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczelnie przestaną być fabryką bezrobotnych?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:11
- Przyszli studenci coraz bardziej świadomie wybierają kierunek studiów - mówi prof. Władysław Wieczorek, prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysł na szkolnictwo? Minister zdradza plan

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 14:30
Powołanie spółki Innowacje Polskie SA oraz pełne upublicznienie wyników badań naukowych - to najważniejsze elementy programu ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń