"Donald Tusk złamał prawo odwołując szefa ABW"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 12:51
Skandalem nazywa Marek Opioła z PiS dymisję szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. - Uważamy, że odbyła się ze złamaniem prawa, art. 14 ustawy o ABW i Agencji Wywiadu - powiedział w radiowej Jedynce.
Audio
Krzysztof Bondaryk
Krzysztof BondarykFoto: PAP/Radek Pietruszka

Donald Tusk przyjął ją w środę. Powodem miały być informacje o reformie ABW. Miałaby stracić uprawnienia do prowadzenia śledztw i zająć się zdobywaniem informacji.

Opioła przypomniał, że zgodnie z przepisami prezes Rady Ministrów odwołuje szefa ABW po zasięgnięciu opinii kolegium ds. służb specjalnych, prezydenta  i sejmowej speckomisji.  Jego zdaniem jest to niespotykana sytuacja, że organy Sejmu są pomijane przez Donalda Tuska. 

- Powinie złożyć nam wyjaśnienia co się stało. To jest sytuacja bardzo niebezpieczna, bo Sejm został pominięty  w bardzo ważnej kontrolnej funkcji - podkreślił Opioła. 

Zdaniem posła PiS Krzysztof Bondaryk był złym szefem ABW. Ale w tej sprawie nie o to chodzi. Chodzi o fakt. - Miał wczoraj miejsce. Został zwolniony szef ABW, gdy mówi się, że służby specjalne zmienią swój charakter - wyjaśnił Opioła.

Jego zdaniem za bałagan w służbach specjalnych odpowiada premier Tusk. - To co się dzieje, nie służy bezpieczeństwu obywateli - podsumował Opioła.

Rozmawiał Paweł Wojewódka

tj

Czytaj także

"Opozycja nie będzie płakać po panu Bondaryku"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 17:58
Wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) uważa, że decyzja premiera o przyjęciu rezygnacji szefa ABW pokazuje, że Bondaryk nie chciał firmować zmian w służbach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja szefa ABW. "W związku z reformą służby"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 07:21
- Szef rządu od wielu miesięcy mówił o koncepcji przebudowy służby i myślę, że to jest jeden z elementów - powiedział w radiowej Jedynce Jan Krzysztof Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stankiewicz o dymisji szefa ABW: wojna służb

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 07:20
- Widać ogromną determinację Donalda Tuska żeby pozbyć się Krzysztofa Bondaryka zwłaszcza po wybuchu afery Amber Gold - powiedział w radiowej Trójce Andrzej Stankiewicz z "Wprost".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk będzie się tłumaczył speckomisji?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 12:02
Premier powinien zapytać posłów o dymisję szefa ABW - uważa PiS. Jutro o godzinie 10 zbierze się komisja do spraw służb specjalnych, żeby zaopiniować dymisję szefa ABW Krzysztofa Bondaryka - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń