Poseł PO: drogi krajowe powinny być płatne

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 19:42
Jeśli przyjęliśmy zasadę, że jeździmy, mamy wpływ na zużywanie się dróg, to powinniśmy po prostu płacić, taki system wdrażamy - przyznał w debacie radiowej Jedynki Stanisław Żmijan z PO.
Audio
Poseł PO: drogi krajowe powinny być płatne
Foto: Wikipedia/CC/Radomil

Kierowcy w rozmaitych formach opłat jak paliwowa, akcyza, VAT w paliwie, VAT od nowych samochodów itd. zostawiają w budżecie państwa ok. 55-60 mld. złotych. Jako podatnicy składamy się do budżetu na to, co wydatkuje ministerstwo transportu, płacimy za użytkowanie autostrad i dróg krajowych, akcyzę. Czy musi być aż tyle opłat?

Zdaniem Żmijana, chodzi o to żeby racjonalnie gospodarować na polskich drogach. - Powinniśmy wnosić te opłaty żeby osiągnąć właściwy standard na polskiej sieci drogowej - powiedział. Przypomniał też, że od 2007 roku w polskiej sieci dróg krajowych wiele się zmieniło. Zostało wybudowanych 2200  kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu. A ponad 5 tys. zostało wyremontowanych i odnowionych.  - To jest znacząca poprawa, w tym kontekście idziemy w dobrym kierunku i powinniśmy kontynuować pracę - podkreślił. 

W tym roku na drogi w budżecie jest mniej pieniędzy i będziemy je budować wolniej. Dlatego poseł Jerzy Szmit z PiS zwraca uwagę, że nie powinniśmy budować ich aż tak "bogato". - Mówię o słynnych ekranach. Czy przejścia dla zwierząt się sprawdziły, czy są one we właściwych miejscach? - pyta Szmit. Przypomniał też, jak wiele film "poległo" przy autostradach. - Trzeba się nad tym zastanowić zanim znów przystąpimy do dużej ofensywy - podkreślił. 

Ekspert ds. transportu Adrian Furgalski przypomina, że drogi krajowe to zaledwie 5 proc. dróg w Polsce. A codziennie statystyczny Kowalski nie korzysta z A2 czy A1 tylko ze swojej drogi samorządowej by dojechać do pracy i zawieść dzieci do szkoły.  - Oprócz tragicznego stanu tych dróg jest problem braku obwodnic. Duże miasta, nawet Warszawa nie mają obwodnicy z prawdziwego zdarzenia - powiedział. 

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Państwo łupi kierowców, jak rozbójnicy w średniowieczu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 07:52
Zdaniem Arkadiusza Mularczyka z SP zwiększenie liczby fotoradarów nie służy poprawie bezpieczeństwa na drogach. Chodzi jedynie o "łupienie" kierowców.
rozwiń zwiń