Afera mleczna - incydent na skalę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 15:15
Sprawa mleka w proszku skażonego trutką na szczury odbija się na polskim handlu zagranicznym. Słowacy zarzucają polskiej stronie zaniedbania podczas kontroli sanitarnych.
Audio
  • Mariusz Filar o polsko-słowackiej wojnie mlecznej
Mleczarnia
MleczarniaFoto: sxc.hu

Zdaniem ekspertów rozgłos wokół całej sprawy to element gry politycznej naszych południowych sąsiadów. - Polska jest głównym eksporterem żywności na tamten rynek, co może budzić obawy słowackich producentów. To jednak nie usprawiedliwia negatywnej kampanii, która rozpętała się w tamtejszych mediach - stwierdza Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. Ekspert dodaje że producent  mleka zrobił wszystko, by skażona żywność nie była rozprowadzana.

Mimo napięć między dwoma krajami polscy politycy radzą ostrożnie oceniać sytuację - Rozmowy między sąsiadami powinno się prowadzić na poziomie merytorycznym, a nie za pośrednictwem mediów. To nie służy sprawie - przyznaje w radiowej Jedynce minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Więcej o skutkach afery mlecznej dowiesz się słuchając relacji Mariusza Filara.

(szr)

Czytaj także

Bruksela próbuje złagodzić polsko-słowacki konflikt

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 06:50
W poniedziałek ministrowie rolnictwa Polski i Słowacji oraz unijni eksperci porozmawiają w Brukseli. Spotkanie jest efektem afery z zanieczyszczonym mlekiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalemba: zarzuty ze strony Słowacji to element gry

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 11:33
- System kontroli żywności w Polsce działa bardzo dobrze i nasza żywność jest bezpieczna - zapewnia polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeska izba chce embarga na żywność z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 17:48
Zdaniem Czeskiej Izby Żywnościowej, państwo nie potrafi zagwarantować importu zdrowych polskich wyrobów spożywczych.
rozwiń zwiń