Czarnecki: zamiast ogłaszać sukces, trzeba ruszyć w Europę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 18:32
Budżet unijny na lata 2014-2020 musi być jeszcze "klepnięty" przez Parlament Europejski i o to Polska powinna zadbać - ocenia europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Audio
Czarnecki: zamiast ogłaszać sukces, trzeba ruszyć w Europę
Foto: Glow Images/East News

Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli po blisko 30-godzinnych negocjacjach. Ustalony limit wydatków to 960 mld euro. Polska ma dostać 105,8 mld euro.
Gość radiowej Jedynki Andrzej Halicki z PO podkreśla, że od 2004 roku do Polski trafiło i trafi w sumie 200 mld euro. - To jest zastrzyk, którego nigdy w historii nie mieliśmy i nie będziemy mieli. To jest potencjał, którego nie możemy zmarnować - zaznacza.
Armand Ryfiński z Ruchu Palikota podkreśla, że cieszy się, że doszło do porozumienia, że europejscy liderzy udowodnili, że potrafią wznieść się ponad narodowe interesy. - Uzyskane kwoty też cieszą - dodaje. Ryfiński ocenia, że to wydarzenie będzie wykorzystywane przez PO, przedstawiane jako wielki sukces rządu, choć Donald Tusk "był biernym obserwatorem", a porozumienie wynegocjowali liderzy zamożnych państw europejskich.
- Dalej musimy trzymać kciuki. To jest dopiero półfinał, a nie finał - podkreśla europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Czarnecki przypomina, że od 2007 roku obowiązuje traktat lizboński, a w myśl tego, co jest w nim zapisane, to Parlament Europejski ma ostateczne słowo w kwestii budżetu. - Głosowanie w PE odbędzie się za miesiąc. Niepokojące jest to, że większość grup politycznych chce głosować za odrzuceniem budżetu - mówi.

>>>Zapis całej debaty do przeczytania
Dodaje, że jeśli porozumienie zostanie "wysadzone w powietrze" to będą przygotowywane jednoroczne budżety, które będą niekorzystne dla Polski. - Premier zamiast twittować, czy wysyłać sms-y powinien jeździć z szefem MSZ po Europie i rozmawiać z liderami frakcji w PE. (...) Musimy się starać o to, by utrzymać to porozumienie - podkreśla.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Czytaj także

Twój mózg w nowym, sztucznym ciele?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 15:07
W Muzeum Nauki w Londynie zaprezentowany został pierwszy kompletny sztuczny "człowiek". Jak twierdzą naukowcy, zbliża się moment, gdy będzie można odbudować niemal całą istotę ludzką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie na szczycie! "Budżet jest umiarkowany"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:26
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy mówi o budżecie na poziomie 959 mld euro zobowiązań. Zastrzega, że konieczna jest zgoda Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barroso: to maksimum, które można osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:25
Porozumienie nie jest idealne, ale daje podstawę do negocjacji z Parlamentem Europejskim - mówił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
rozwiń zwiń