Błaszczak: zmiany w rządzie to policzek zadany PSL

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:00
Pojawienie się drugiego wicepremiera sprawi, że pozycja lidera PSL Janusza Piechocińskiego będzie słabsza - ocenia Mariusz Błaszczak z PiS.
Audio
Donald Tusk
Donald TuskFoto: PAP/Leszek Szymański

Minister finansów Jacek Rostowski zostanie wicepremierem, a nowym szefem KPRM - na miejsce Tomasza Arabskiego - będzie dotychczasowy szef MSW Jacek Cichocki. Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Bartłomiej Sienkiewicz - zapowiedział premier Donald Tusk.
- Trzeba wiele zmienić, by nie zmieniło się nic - ocenia zmiany w rządzie Mariusz Błaszczak z PiS. Zdaniem Błaszczaka podjęte przez premiera decyzje kadrowe to "policzek zadany PSL". Do tej pory był jeden wicepremier - lider ludowców Janusz Piechociński. - Teraz będzie dwóch wicepremierów, a więc pozycja Piechocińskiego będzie słabsza - wyjaśnia polityk PiS. Z Błaszczakiem nie zgadza się polityk PO Andrzej Halicki. Halicki uważa, że dzięki temu, że Jacek Rostowski będzie wicepremierem jego głos w Unii Europejskiej będzie się bardziej liczył.

>>>Przeczytaj całą rozmowę
W ocenie Błaszczaka Bartłomiej Sienkiewicz, który będzie nowym ministrem spraw wewnętrznych, jest osobą bez pozycji politycznej, osobą w zasadzie spoza polityki. - Jego wybór świadczy o tym, że Tusk nie chciał doświadczonego polityka. Mógł wyznaczyć Marka Biernackiego [minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1999-2001] , a wybrał osobę, którą łatwiej będzie rządzić - uważa polityk Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Halickiego nie można nie doceniać dotychczasowej działalności Sienkiewicza, który był m.in. jednym z organizatorów Urzędu Ochrony Państwa - pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce. Dodatkowo współpracował już z premierem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

Wysłuchaj całej rozmowy!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w rządzie. PiS: typowa przykrywka Tuska

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 08:28
- Roszady w rządzie to spektakl, który ma odwrócić uwagę od rzeczywistych problemów Polski - mówiła w "Sygnałach dnia" Beata Szydło, wiceprezes PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w rządzie. Tusk zdradził swoje plany

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:05
Do kancelarii premiera z MSW Jacek Cichocki, w jego miejsce Bartłomiej Sienkiewicz. Minister finansów - wicepremierem. Premier ogłosił bliższe i dalsze plany wobec swojego gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz szefem MSW. Kim jest nowy minister?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:17
Bartłomiej Sienkiewicz zastąpi na stanowisku ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego - poinformował premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń