Tydzień ofiar przestępstw: brakuje nam empatii!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 18:42
- To bolesny tydzień, który pokazuje, że wielu ludzi na co dzień nie dostaje dobrej pomocy - mówiła w Jedynce Renata Durda z "Niebieskiej Linii".
Audio
Tydzień ofiar przestępstw: brakuje nam empatii
Foto: amnestyinternational

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" mówiła w Jedynce, że wiele osób pokrzywdzonych nie uzyskuje odpowiedniej pomocy. - To bolesny tydzień, dlatego że po pierwsze obecność zbyt dużej liczby osób w naszym ośrodku pokazuje, że wielu ludzi na co dzień nie dostaje dobrej pomocy. Ludzie przychodzą ze sprawami zestarzałymi. Ci ludzie nie mieli dostępu do dobrej, fachowej, profesjonalnej pomocy. (…) Brakuje nam empatii, która powinna towarzyszyć na wszystkich etapach pomocy - zaznaczyła Durda.

W środę Irena Lipowicz mówiła w radiowej Jedynce, że mimo organizowania kolejnych spotkań i konferencji poświęconych pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i obietnic ministra sprawiedliwości nic w prawie się nie zmieniło. Były minister sprawiedliwości zapewnia jednak, że politycy pracują nad tym, aby ofiary przestępstw miały zapewnioną odpowiednią pomoc. Krzysztof Kwiatkowski w "Debacie dnia" zapowiedział, że w najbliższym czasie powinny powstać odpowiednie nowelizacje w prawie, które ułatwią np. wypłacanie rekompensat pokrzywdzonym.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Zobacz więcej na temat: przestępczość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPO alarmuje: chłopiec po gwałcie przesłuchiwany do 20 razy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:47
Konieczna jest zmiana prawa. Niestety, nie udaje się tego wyegzekwować – mówi Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o przepisy dotyczące dzieci i ofiar przestępstw.
rozwiń zwiń