"Każdy papież będzie miał problem z polskim Kościołem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 19:18
- Kościół polski był wtedy mocny i rozsądnie myślał, gdy żył Jan Paweł II. Po jego śmierci kardynał Dziwisz nie sprostał wyzwaniu wskazywania kierunków - powiedział w Jedynce Włodzimierz Czarzasty (SLD).
Audio
  • Papież Franciszek i polski Kościół - (Mam swój rozum/Jedynka)
Papież Franciszek podczas spotkania z kardynałami. 15.03.2013
Papież Franciszek podczas spotkania z kardynałami. 15.03.2013Foto: fot. PAP/EPA

- Dziś polski Kościół sam nie wie, dokąd idzie, i każdemu papieżowi, nawet jakby miał nie 76 a 67 lat, trudno by było to ułożyć - dodał w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) nie ma powodu, by uważać relacje polskiego Kościoła z papieżem Franciszkiem za zaburzone w jakikolwiek sposób, inne czy gorsze niż z poprzednikiem, Benedyktem XVI. - Myślę, że doświadczenie kardynała Nycza, a przede wszystkim kardynała Dziwisza powinno czynić te kontakty łatwiejszymi. I chyba to dobrze dla polskiego Kościoła - mówił podczas debaty "Mam swój rozum".

Poseł PiS Ryszard Czarnecki przypomniał, że słusznie Stanisław Dziwisz był uznawany za najbliższą osobę Jana Pawła II przez ponad 20 lat. - Prawie 60 procent kardynałów było mianowanych za czasów, gdy był w Watykanie, zna ich, oni go odwiedzali w Krakowie. Myślę, że polskie głosy przesądziły o wyborze kardynała z Argentyny i jego stosunki z polskim Kościołem będą bardzo dobre. Także dlatego, że mają wspólne cechy: konserwatyzm w sferze obyczajowej oraz prosocjalną orientację - wyjaśnił.

Publicystyka w Jedynce - słuchaj i czytaj więcej >>>

Włodzimierz Czarzasty uważa, że ktokolwiek zostałby wybrany na głowę Kościoła, nie można by go nazwać "papieżem ubogich". - Aby tak się stało, przede wszystkim powinien odchudzić Kościół, a w to nie wierzę. Trzymam natomiast kciuki za papieża Franciszka, bo przed Kościołem są olbrzymie wyzwania: prawo nie reguluje wielu spraw związanych z rozwojem medycyny czy kwestiami społecznymi, a Kościół ma problem z tym, jak opisać świat w XXI wieku - dodał w radiowej Jedynce.

Goście debaty "Mam swój rozum" poruszyli także temat unijnego budżetu i spotkaniu organizacji i inicjatyw społecznych pod hasłem Platforma Oburzonych.

Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: budżet unijny Zuzanna Dąbrowska

Czytaj także

Lewandowski: Polska jest na wzburzonym morzu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 08:19
- W negocjacjach budżetowych należy zachować rozwagę, by nie destabilizować sytuacji, która i tak jest trudna - mówił w Jedynce Janusz Lewandowski, unijny komisarz.
rozwiń zwiń