Kontrowersyjny podatek. "Cypr jest szczególnym przypadkiem"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:06
Cypr ma otrzymać 10 mld euro pomocy od UE i MFW. W zamian zgodził się m.in. na podwyższenie podatku CIT. Ma też opodatkować depozyty bankowe.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski o pomysłach Cypru na wyjście z kryzysu (Popołudnie z Jedynką)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Parlament Europejski

Właściciele kont mają oddać do budżetu średnio od 7 do 10 procent swych pieniędzy. W zamian dostaną akcje banków. Pomysł wywołał kontrowersje.
Jak mówi gość audycji "Popołudnie z Jedynką" eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski, "Cypr musi zasypać i wyrównać dziurę rzędu 17 mld euro". - Europa jest gotowa wyasygnować 10 mld euro, ale mówi "zrzućcie się na resztę" - tłumaczy.
Gość Jedynki przyznaje, że pomysł opodatkowania depozytów bankowych może wydawać się kontrowersyjny, ale tu nie dobrych rozwiązań, są tylko mniej i bardziej złe. Jego zdaniem w tej sytuacji wybór jest taki - albo upadają banki i mamy niekontrolowany kryzys, albo staramy się sytuację opanować.

>>>Przeczytaj całą rozmowę
- Ekonomia jest brutalna i nie ma na nią sposobu. Jeśli się wydawało za dużo, pożyczało za dużo, jeśli sytuacja wymknęła się spod kontroli - to ktoś musi za to zapłacić. Cudownego lekarstwa nie ma - podkreśla.
Saryusz-Wolski tłumaczy, że Cypr jest szczególnym przypadkiem. Państwo to jest bowiem zagłębiem bankowym. - Sektor bankowy jest tak wielki, że depozyty są siedem do dziewięciu razy większe niż cały dochód narodowy Cypru - zaznacza.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Zobacz więcej na temat: Cypr euro kryzys pieniądze

Czytaj także

Cypr zwleka z głosowaniem ws. podatku od lokat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 13:16
Parlament Cypru przełożył na wtorek głosowanie nad kontrowersyjnym podatkiem. Zdaniem władz, nieprzyjęcie tych zmian przyczyni się do bankructwa wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miedwiediew o podatku od depozytów: to konfiskata

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:36
Jeśli Cypr wprowadzi podatek od depozytów bankowych Moskwa skoryguje swoje stosunki z Nikozją. Rosjanie na Cyprze ulokowali 18 mld dolarów, mogą stracić 2 mld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdowski o podatku na Cyprze: to zwykła kradzież

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:45
Robert Gwiazdowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: cypryjskie rozwiązanie jest swego rodzaju sondowaniem, czy podobne środki można będzie zastosować w innych krajach.
rozwiń zwiń