Jak wiśnie połączyły Japonię i Stany

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 19:33
- Dla Waszyngtonu to sposób na przyciągnięcie turystów, dla Japonii znakomita promocja kraju. Wiśniowe drzewka stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta - relacjonuje Marek Wałkuski.
Audio
  • - To święto naszych związków z Japonią - mówi jeden z rozmówców Marka Wałkuskiego (Popołudnie z Jedynką)
Kwitnące drzewka wiśni rosnące wokół jeziora Tidal Basin w Waszyngtonie
Kwitnące drzewka wiśni rosnące wokół jeziora Tidal Basin w WaszyngtonieFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

O ponad stu lat na przełomie marca i kwietnia centrum Waszyngtonu przybiera różowy kolor. A to za sprawą 3 tysiący wiśniowych drzewek, które w 1912 roku Japończycy przekazali Waszyngtonowi. -Ten prezent zapoczątkował najwspanialszą wiosenną tradycję w naszej stolicy. Każda wiosna zaczyna się festiwalem, który trwa trzy tygodnie i cztery weekendy - opowiada Danielle Piacente, rzeczniczka National Cherry Blossom Festival.

- Pierwszy Festiwal Kwitnących Wiśni odbył się w 1935 roku, ale na czas II wojny światowej zawieszono jego organizację. Wznowionej w 1947 roku imprezie towarzyszy szereg wydarzeń organizowanych przez Amerykanów i Japończyków - opowiada Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.

Do miasta przybywają w tym czasie artyści z obu krajów oraz mnóstwo turystów. Co się stało z pierwszym transportem drzewek i kiedy przemianowano je na "orientalne" Zapraszamy do wysłuchania całej relacji!

W tym tygodniu (15 - 19 kwietnia) w "Popołudniu z Jedynką" zabieramy Państwa w podróż do Waszyngtonu. Naszym przewodnikiem jest Marek Wałkuski i wraz z nim zapraszamy do słuchania Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 16.50

Zobacz więcej na temat: drzewa Japonia KULTURA USA

Czytaj także

Parasol atomowy nad Japonią. Obama obiecuje ochronę

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 10:47
Prezydent Barack Obama potwierdził zaangażowanie USA na rzecz ochrony Japonii, w tym objęcie jej parasolem atomowym. Deklaracja padła po wtorkowej próbie nuklearnej Korei Północnej.
rozwiń zwiń