70. rocznica Wołynia. "Nie takiej aktywności się spodziewałem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 16:41
W związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej PSL przygotował projekt uchwały, w której powracają takie słowa jak "ludobójstwo" i "organizacje zbrodnicze" pod adresem organizacji ukraińskich. Paweł Kowal z PJN rozumie intencje autorów projektu, ale co do treści ma już pewne wątpliwości.
Audio
  • Paweł Kowal o 70. rocznicy Wołynia (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
  • Obchody 70. rocznicy Rzezi wołyńskiej w historii i dziś - relacja Magdaleny Skajewskiej (Popołudnie z Jedynką)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Dla mnie ta uchwała, która wychodzi z jakiś słusznych intencji, choć nie podpisałbym się pod każdym słowem, jest trochę zamiast takiej aktywności, której się spodziewałem i której nie widzę. Dobrze, że pamiętamy. Dobrze, że upominamy się o upamiętnienie w formie cmentarzy ofiar na Wołyniu. Moim zdaniem jest to sprawa absolutnie najważniejsza. Ale może zastanówmy się czy są jakieś inne sprawy do zrobienia? Ja na przykład apeluję o zaproszenie na uroczystość poświęconą pamięci ofiar wszystkich tych, którzy przeżyli bądź byli świadkami tej tragedii - mówił w "Popołudniu z Jedynką" Paweł Kowal.

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

- Ukraina musi rozliczyć się ze swoją przeszłością - powiedział w Jedynce Marek Sawicki (PSL) >>>

Zdaniem europosła obchody 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej powinny mieć odpowiednio wysoką rangę i polsko-ukraiński charakter. - Myślę, że kluczowym przemówieniem, niezależnie od strony ukraińskiej, powinno być wystąpienie prezydenta Komorowskiego. Trzeba tej sprawie nadać bardzo wysoką, państwową rangę. A z drugiej strony spróbować zorganizować uroczystości ze stroną ukraińską i wtedy stworzyć jakieś pole, żeby dyskutować też o wspólnej uchwale - podkreślał Paweł Kowal.

Posłuchaj całej rozmowy Kamili Terpiał-Szubartowicz i jej gościa.

pg

Zobacz więcej na temat: PJN PSL Wołyń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ w Kijowie: nie upolityczniać kwestii Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 15:04
Do zarejestrowanych w Sejmie projektów uchwał uznających część ukraińskich ruchów i ugrupowań zbrojnych za organizacje zbrodnicze odniósł się ukraiński MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki: Ukraina musi przyznać się do zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:45
- Jeśli Ukraina chce być demokratycznym państwem, musi rozliczyć się ze swoją przeszłością – mówił w Jedynce Marek Sawicki, tłumacząc dlaczego PSL składa w Sejmie projekt uchwały w sprawie Wołynia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica Wołynia. Apel ws. wspólnych obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:54
Ukraińscy intelektualiści apelują do Polaków i Ukraińców w sprawie Wołynia. Chcą przyspieszenia przygotowania wspólnych dokumentów związanych z 70. rocznicą wydarzeń.
rozwiń zwiń