Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych: szanse i bariery

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 18:57
- Polscy pacjenci z różnych powodów nie mają dostępu do nowoczesnych terapii, w związku z czym czasami jedynym sposobem otrzymania nowego leczenia jest dla nich udział w badaniu klinicznym - mówi Wojciech Masełbas ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.
Audio
  • 20 maja Międzynarodowym Dniem Badań Klinicznych - relacja Joanny Stankiewicz (Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Szacuje się, że dzięki nowym lekom, w ciągu 20-30 lat, średnia długość życia wzrosła o 5 lat. Szczególnie więc w Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, który obchodzony jest 20 maja, warto przypomnieć o ich znaczeniu. - W Polsce przez ostatnie lata rejestrowanych jest około 500 badań rocznie, a liczba pacjentów biorących w nich udział waha się między 30 a 40 tysiącami - wyjaśnia Elżbieta Mokwińska, prezes Polskiego Związku Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne Na Zlecenie.

Daje nam to 7 miejsce w Europie, ale trzeba powiedzieć, że ze względu na ograniczenia finansowe i prawne w Polsce badania kliniczne zlecają głównie koncerny zagraniczne, brak natomiast badań inicjowanych przez samych naukowców. - Badacze by chcieli i to bardzo, ale polskie prawo jest bardzo restrykcyjne i wysoko stawia poprzeczkę. Wszystkie związane z badaniami klinicznymi koszty przerastają nawet możliwości uniwersytetów - wyjaśnia Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce.

A, jak dodaje Robert Krajewski, Senior Clinical Manager firmy PPD, tylko do 10 proc. badań kończy się pozytywni. -  Szacuje się, że około 10 lat upływa od momentu rozpoczęcia badań nad cząsteczką do momentu jej pojawienia się w formie leku - podkreśla. Wszystko to czyni badania kliniczne bardzo czasochłonnymi i kosztownymi.

Jaką opieką otaczani są pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych? Ile nowych cząsteczek pozwalających skuteczniej leczyć choroby odkryli naukowcy w ciągu ostatnich 20 lat? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Joanny Stankiewicz!

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Młodzi naukowcy stawiają na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 11:09
Szukają przyczyn chorób w ludzkich genach lub prowadzą... bibliotekę kropelek! Młodzi polscy naukowcy odkrywają nowe technologie, przyczyniają się do rozwoju medycyny i choć korzystają z wiedzy, jaką mogą zdobyć za granicą, stawiają na rozwój w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stworzył szczepionkę przeciw polio, marzył o innej - przeciw głupocie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:38
- Prof. Hilary Koprowski był jednym z ostatnich wielkich naukowców, należący do zaszczytnego grona "klubu pasteurowskiego", jak nazywano wielkich wakcynologów, którzy zajmowali się opracowaniem nowej generacji szczepionek - mówi o Koprowskim prof. Marek Niemiałtowski (SGGW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaku, mierz swoje ciśnienie tętnicze!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:23
Na tę chorobę cywilizacyjną cierpi już co trzeci Polak. Najczęściej ujawnia się po 40. roku życia i na początku nie ma żadnych objawów. Mowa o nadciśnieniu tętniczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna jak auto. Też musi przejść przegląd

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:12
Czujesz się zdrowy? Nic ci nie dolega? No to po co chodzić do lekarza. A każdy mężczyzna 35+ powinien raz w roku przejść przegląd u lekarza. Tak jak robi przegląd techniczny swego samochodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mastektomia Angeliny Jolie: pomogła wielu kobietom

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 11:47
- Jolie pokazała jak ważna jest profilaktyka. To nie jest tak, że z rakiem musimy przegrać - mówiła w Jedynce Katarzyna Piekarska z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków ma problemy psychiczne!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 17:00
Gwałtownie rośnie liczba chorych na depresję. W radiowej Jedynce mówimy, jak dawać sobie radę w warunkach stresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba leczyć mleczaków? Totalna bzdura!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 16:09
- Panuje przekonanie, skandaliczne i absolutnie błędne, że zębów mlecznych się nie leczy. Należy je leczyć, bo inaczej mamy potem do czynienia z próchnicą wtórną - podkreśla dziennikarz Marcin Cejrowski, który wspiera działania Fundacji Wiewiórki Julii.
rozwiń zwiń