X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwszy stopień do Melchiora - ciekawość! Reportażystki radiowe o swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 21:05
Jak sprawić, by słuchacz poczuł zapach? Co znaczy "nastroić się na cudze fale"? Jakie emocje towarzyszą pracy reportażysty i czym w reportażu jest "dogrywka"? Opowiadają reportażystki Polskiego Radia nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "MELCHIORY 2013".
Audio
  • Zdobywczyni tytułu Radiowego Reportażysty Roku - Jolanta Rudnik, uhonorowana nagrodą za Premierę Roku Alicja Grembowicz oraz redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Irena Piłatowska opowiedziały w Jedynce o pracy nad reportażem radiowym. (Popołudnie z Jedynką)
  • "Podróż Kasi" - reportaż Alicji Grembowicz - Grand Prix KRRiT 2013
Alicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (L) i Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin (P) nagrodzone w IX Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów
Alicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (L) i Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin (P) nagrodzone w IX Ogólnopolskim Konkursie ReportażystówFoto: PAP/Marcin Bednarski

Już po raz 9. wręczone zostały - podczas uroczystej gali w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego - nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "MELCHIORY 2013".

- Melchiory kierowane są nie tylko do reportażystów radiowych, ale także prasowych i telewizyjnych, bo zależało mi bardzo by te środowiska połączyć - podkreśla pomysłodawczyni konkursu Irena Piłatowska, szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czasami przeżywamy to, co bohater. Bywa, że się człowiek popłacze"

Melchiory 2013 - poznaj wszystkich laureatów >>>
Jak podkreśliły uczestniczki rozmowy w "Popołudniu z Jedynką", aby reportaż radiowy zaistniał potrzebna jest ciekawość. - To banał, ale trzeba być ciekawym ludzi, ciekawym świata, wszystkiego co nas otacza i mieć chęć opowiadania o tym. A jeśli mamy opowiadać poprzez bohaterów, to trzeba wsłuchać się i słyszeć drugiego człowieka - dodała Piłatowska.

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin przypomniała, że - choć to pozornie oczywiste - radio jest medium, które nie przekazuje obrazu w dosłownym znaczeniu tego słowa. - Dlatego tak ważne jest, by "zobaczyć" to, czego nie widać. I na tym też polega realizacja i sztuka reportażu, by pobudzić wyobraźnię słuchaczy, by byli przy naszym bohaterze i w miejscu, gdzie rozgrywa się akcja. By przeżyli to, co reportażysta w bezpośrednim kontakcie z bohaterem - powiedziała w rozmowie z Pawłem Wojewódką.

Reportaż radiowy - słuchaj na reportaz.polskieradio.pl 
Jeśli się to uda, w słuchaczach rodzą się emocje. - Czasami przeżywamy tak samo jak bohater. To jest taki moment, w którym się wychodzi, człowiek się popłacze. A potem siadamy do montażu i kończą się łzy, a zaczyna walka z materiałem. Przypominasz sobie co ciebie zaskoczyło, a jeśli coś ciebie zaskoczy to masz gwarancję, że zaskoczy też słuchacza. I o to chodzi, bo my od lat opowiadamy przecież te same historie, ale zapraszamy do kręgu słuchających coraz to nowych ludzi - mówi o etapach pracy Alicja Grembowicz uhonorowana za reportaż "Podróż Kasi". Zapraszamy do jego wysłuchania.

I warto dać się zaprosić do tego kręgu, bo reportaże potrafi zmienić życie nie tylko bohaterów, ale i słuchaczy.
---
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu odznaczone przez Prezydenta RP

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 16:02
Prezydent Bronisław Komorowski, podczas piątkowego uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim wręczył ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IX Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2013" rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 20:00
Zwycięzcom przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku, a także wręczono Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.
rozwiń zwiń