Zespoły Laska i Macierewicza walczą na argumenty

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:48
Dwa zespoły i dwa zupełnie inne oceny tego co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Dziś na pierwszej konferencji prasowej eksperci rządowego zespołu Macieja Laska obalali alternatywne hipotezy na temat katastrofy smoleńskiej
Audio
  • Relacja Mariusza Pieśniewskiego z konferencji prasowych zespołów Laska i Macierewicza (Popołudnie z radiową Jedynką)
Antoni Macierewicz prezentuje opracowania jego zespołu
Antoni Macierewicz prezentuje opracowania jego zespołuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Eksperci podkreślili, że dowody przeczą teorii wybuchu na pokładzie Tu 154. Jednak na innym spotkaniu z dziennikarzami Antoni Macierewicz podtrzymał wnioski swojego zespołu.
Zespół Macieja Laska krytycznie wskazywał na kolejne alternatywne teorie zespołu Macierewicza. Przede wszystkim obalał hipotezę wybuchu, jako przyczyny katastrofy. Maciej Lasek oświadczył, że podtrzymuje wszystko, co znalazło się w raporcie komisji Millera. Do katastrofy doszło, bo samolot zszedł na zbyt niską wysokość i zderzył się z ziemią. A - jak przekonywał - wykresy i zdjęcia przeczą teorii wybuchu.
Antoniego Macierewicza te argumenty nie przekonują. Dalej twierdzi, że w samolocie był wybuch.
Eksperci rządowego zespołu krytykują też teorię, że samolot mógł jeszcze odlecieć. - Kilometr przed progiem pasa samolot momentami znajduje się poniżej poziomu lotniska. Nie mieści się to w żadnych standardach - podkreśla Wiesław Jedynak. Ale Antoni Macierewicz odpowiada na to oskarżeniami o kłamstwo i fałszerstwa.
Maciej Lasek ubolewa, że nie udało mu się uzyskać materiałów potwierdzających hipotezy Macierewicza. Zarzutem na zarzut odpowiada ekspert zespołu Macierewicza Wiesław Binienda. Wskazuje, że rezultaty badań komisji Millera też są niedostępne i tajne.

Jedni i drudzy eksperci twierdzą, że chcą pokazać Polakom, jak jest prawda. Problem w tym, że przy tak szczegółowym problemie laicy będą mogli jedynie uwierzyć jednej lub drugiej stronie.
Posłuchaj całej relacji Mariusza Pieśniewskiego z konferencji obu zespołów.
(ag)

Czytaj także

Śledztwo ws. telefonu Kaczyńskiego zawieszone. "Strona rosyjska nie odpowiada"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 15:12
Wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w Smoleńsku prokuratura wysłała do Rosji w listopadzie 2012 roku. Do tej pory nie uzyskano odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Laska: przyczyną katastrofy smoleńskiej nie był wybuch

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:34
Szef zespołu, który powstał przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Lasek powiedział, że na brak wybuchu wskazuje interpretacja zdjęć z miejsca katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Laska: raport komisji Millera broni się sam

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:07
Wśród ekspertów i osób zajmujących się lotnictwem nie ma wątpliwości na temat katastrofy - ocenili członkowie rządowego zespołu pod kierownictwem Macieja Laska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: zespół Laska szerzy rosyjską propagandę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 19:02
Antoni Macierewicz nie daje się przekonać argumentom zespołu Macieja Laska. Polityk PiS-u zarzuca rządowym ekspertom, że mówiąc o przyczynach katastrofy smoleńskiej, powtarzają tezy przygotowane przez rosyjską propagandę.
rozwiń zwiń