Kryzys demograficzny. Jakiej pomocy potrzebuje polska rodzina?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 20:44
Z danych GUS wynika, że w Polsce mieszka prawie 6 mln dzieci. Oznacza to, że stanowią one nieco ponad 1/6 ludności naszego kraju. A jeszcze w połowie lat 80. ten wskaźnik wynosił 25 procent...
Audio
  • Debata o polityce prorodzinnej (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
Kryzys demograficzny. Jakiej pomocy potrzebuje polska rodzina?
Foto: Glow Images/East News

Inna dane, które fatalnie wróżą demografii w Polsce mówią, że aż 70 procent polskich emigrantów ma mniej niż 40 lat.

Marzena Okla-Drewnowicz (PO) przekonywała w "Popołudniu z Jedynką", że problem demograficzny ma cała Europa, a spadek liczby urodzeń to trend, który obserwujemy nie do kilku, a co najmniej od 20 lat. Mówiła także, że rząd podjął szereg działań, które mają ułatwić podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa bądź umożliwić godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi jak wydłużenie urlopów rodzicielskich czy ułatwienie dostępu do żłobków i przedszkoli.

Stanisław Szwed (PiS) twierdził z kolei, że polityka prorodzinna rządu nie przynosi efektu. Na dowód przytoczył dane według których Polska ma jeden z najniższych wskaźników dzietności na świecie, zajmując pod tym względem 212. miejsce na 220 państw. Chwalił rząd jedynie za wydłużenie urlopów rodzicielskich i wysuwał propozycje własnej partii: progresywne ulgi podatkowe na każde dziecko i wzmocnienie rodzin wielodzietnych.

Witold Klepacz (Ruch Palikota) wskazywał na potrzebę zahamowania emigracji. - Powinniśmy stworzyć podobne warunki jakie obowiązują w tych krajach Unii Europejskiej, gdzie masową wyjeżdżają młodzi Polacy - mówił.

- Dane dotyczące spadku urodzeń w Polsce oceniamy dzisiaj, ale one procentowały przez wiele lat. Ludzie emigrowali z Polski. Maksymalny wskaźnik migracji zewnętrznych to rok 2007. Do tego roku ludzie wyjeżdżali i nikt wtedy nie apelował ani nie próbował przeciwdziałać. Teraz ludzie zaczęli wracać - odpowiadała wiceminister pracy Elżbieta Seredyn (PSL).

Krzysztof Gawkowski (SLD) winą za nieudolną jego zdaniem politykę prorodzinną rządu obarczył ministra finansów Jacka Rostowskiego. Przestrzegł również, że brak zdecydowanych działań sprawi, że potwierdzą się prognozy GUS, według których w 2030 roku Polska będzie miała 33 mln ludności.

- Jeżeli dzisiaj nie dopłacimy do polskiej rodziny, to za kilkanaście lat dopłacimy gigantyczną kwotę na ZUS. Tyle tylko, że ten system kompletnie się wtedy załamie. To rodzina jest szansą na przyszłość. Nasze stanowisko jest proste: albo damy 300 zł na jedno dziecko przy dochodach do tysiąca złotych albo za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie będziemy mieli komu dopłacać - to już z kolei słowa Andrzeja Romanka (Solidarna Polska).

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg

>>>Tekst całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wydłużenie urlopów macierzyńskich to dobra inwestycja

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 10:51
Sejm na specjalnym jednodniowym posiedzeniu zajmuje się projektami ustaw wprowadzającymi roczne urlopy rodzicielskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roczne urlopy dla rodziców. "Zmiana na dobre"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 23:12
Sejm przyjął zmiany w prawie wydłużające urlopy rodzicielskie do roku. Za zagłosowało 409 posłów, wszyscy obecni na sali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roczny urlop dla rodziców. Prezydent podpisał

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:47
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą roczny urlop rodzicielski, z którego skorzystać mogą zarówno matka jak i ojciec dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tych przywilejów polskie matki jeszcze nie mają

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 11:31
17 czerwca w życie wejdzie podpisana właśnie przez prezydenta ustawa wprowadzająca roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka. To krok w do dobrym kierunku, ale dopiero pierwszy.
rozwiń zwiń