"Rejs", "Seksmisja" i inne klasyki legalnie w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 17:51
To pierwsza tego typu umowa w Polsce, dzięki niej internauci mogą na You Tube oglądać za darmo filmy pełnometrażowe. Dlaczego dopiero teraz?
Audio
  • Klasyki polskiego kina dostępne legalnie w internecie - relacja Karola Tokarczyka (Popołudnie z Jedynką)
Kadr z filmu Seksmisja
Kadr z filmu "Seksmisja" Foto: mat.pras.

Studia filmowe KADR i TOR podpisały umowę z koncernem Google, na mocy której około 60 filmów z klasyki polskiego kina można legalnie oglądać w serwisie internetowym You Tube, na oficjalnych kanałach KADRu iTORu.

Piotr Zalewski z Google Polska podkreśla, że na porozumieniu zyskują także studia filmowe. - Będą zarabiały na reklamach, które są pokazywane przed i w trakcie filmów - wyjaśnił.

Maria Pułaska, rzeczniczka SF KADR dodała, że udostępnione zostały filmy zrekonstruowane cyfrowo. - Kolejne tytuły będą uzależnione od zapotrzebowania rynku - mówiła.

Zdaniem medioznawcy prof. Macieja Mrozowskiego (UW) filmy powinny być już dawno powinny być dostępne za darmo. - Wszystkie dobra kultury, które powstały ze środków publicznych stanowią domenę publiczną i nie powinny być przedmiotem ciągłego obrotu. W przypadku filmów powstałych przed 1989 rokiem sytuacja jest absolutnie jasna ponieważ wszystkie one były finansowane ze środków publicznych. Myśmy za nie zapłacili - wyjaśnił.

Co na ten temat sądzą internauci i jak wygląda finansowa strona porozumienia? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Karola Tokarczyka.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie dokumenty z ostatnich stu lat w internecie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 18:03
Trzy i pół tysiąca krótkich filmów Polskiej Kroniki Filmowej z lat 90. można obejrzeć na portalu www.kronikaRP.com.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Baka: "Jack Strong" wywoła kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 16:18
Rozgłos zapewnił mu "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W ciągu ostatnich 25 lat zagrał wiele ról filmowych i teatralnych. Wkrótce będzie można go obejrzeć w filmie Władysława Pasikowskiego, "Jack Strong" o płk. Kuklińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne filmy z "Kadru" w serwisie YouTube!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:46
Starych polskich filmów w serwisie YouTube będzie więcej. Takie deklaracje składają przedstawiciele studia filmowego "Kadr". Sami internauci cieszą się z możliwości legalnego oglądania klasyków polskiego kina.
rozwiń zwiń