Szturm na klinikę in vitro. Chętnych więcej niż limity

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 17:24
Kilkaset telefonów dziennie. Tyle dostaje klinika z Wrocławia, która znalazła się na liście placówek, które będą uczestniczyły w rządowym programie leczenia bezpłodności metodą in vitro.
Audio
  • Ogromne zainteresowanie leczeniem in vitro w ramach rządowego programu pomocy parom bezpłodnym (Popołudnie z radiowa Jedynką)
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rządu
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduFoto: Glow Images/East News

Choć program rozpoczyna się dopiero od 1lipca już teraz zainteresowanie jest ogromne - tym bardziej, że jak na razie jest to jedyna klinika na całym Dolnym Śląsku gdzie pary, które starają się o dziecko, będą mogły skorzystać z tańszego leczenia.

We wrocławskiej klinice będzie mogło skorzystać z leczenia 450 par. Dotacja będzie wynosiła 7,5 tysiąca złotych. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku jest ok. 1-1,2 tysiąca par, które potrzebują leczenia in vitro. Więc nietrudno zgadnąć, że będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Krzysztof Bąk z Ministerstwa Zdrowia uspokaja, że w przypadku in vitro nie ma rejonizacji, więc pary będą mogły starać się o przyjęcie tam, gdzie jest im dogodnie dojechać. W Polsce do rządowego programu zakwalifikowały się 23 kliniki, a resort przeznaczył na ten cel 240 milionów złotych.

Zapisy programu budzą jednak wiele wątpliwości. Dotyczy to wieku pacjentek oraz okresu i metod leczenia poprzedzającego zabieg in vitro. Bo kobieta nie może mieć więcej niż 40 lat, ale w momencie zgłoszenia się na leczenie, czy w momencie diagnostyki, czy w momencie zakwalifikowania do zabiegu? W jaki sposób liczyć czas trwania niepłodności.

Relację przygotowała Ewa Chyra.

(ag)

Zobacz więcej na temat: in vitro medycyna zdrowie

Czytaj także

In vitro. Eksperci chwalą rządowy program

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 20:59
37 klinik chce wykonywać zabiegi in vitro refundowane przez państwo. Za kilka tygodni dowiemy się, które z nich przystąpią do programu ministerstwa zdrowia, a pierwszych pacjentów wybrane placówki mają przyjąć koło 1 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mnóstwo niejasności przed refundowanym in vitro

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 07:09
Na trzy tygodnie przed startem rządowego programu refundacji in vitro kliniki leczenia niepłodności nie wiedzą, kogo będą mogły leczyć - twierdzi "Metro".
rozwiń zwiń

Czytaj także

In vitro: niepokój w klinikach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 19:45
Ministerstwo zdrowia nie podpisało jeszcze żadnej umowy w sprawie rządowego programu refundowania zabiegów in vitro. Projekt ma ruszyć 1 lipca. Jednak wybrane przez resort kliniki nie otrzymały jeszcze umów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowy program in vitro jest pełen dziur

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 09:17
Nie wiadomo na przykład, co robić z zarodkami - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń