Mniej wypadków i ofiar. To zasługa fotoradarów?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:54
- Polska jest ciągle na niechlubnym trzecim miejscu jeśli idzie o ilość zabitych na drogach w Europie - mówił w Jedynce Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Audio
  • Jakub Faryś o bezpieczeństwie na drogach (Popołudnie z Jedynką)
Mniej wypadków i ofiar. To zasługa fotoradarów?
Foto: policja.pl

W porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2012 roku, w tym półroczu było o 15 procent mniej wypadków. Łącznie ponad 14 tysięcy, wobec ponad 16 tysięcy rok wcześniej. W pierwszym półroczu 2013 roku zginęły 1264 osoby, czyli o 20 procent mniej niż rok wcześniej. Ponadto, w pierwszym półroczu 2013 roku, na polskich drogach o 3 tysiące mniej osób odniosło obrażenia, niż w analogicznym okresie 2012 roku. Donald Tusk na konferencji prasowej powiedział, że to zasługa fotoradarów.

Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego mówił w Jedynce, że lepsze statystyki, to niekoniecznie zasługa fotoradarów. - Cieszę się z każdego zachowanego życia, z każdego wypadku mniej. Tylko chciałbym wiedzieć dlaczego statystyki się poprawiły. Mam pewne wątpliwości czy to jest zasługa zmian systemowych czy też przypadku. Wskazywanie, że powodem tego było postawienie fotoradarów wydaje mi się nie do końca być tłumaczeniem dobrym - zaznaczył.

Gość radiowej Jedynki uważa, że duża ilość wypadków spowodowana jest m.in. wiekiem samochodów. - Stan techniczny samochodów poruszających się po polskich drogach jest zły bądź bardzo zły. Średnia wieku samochodu wynosi kilkanaście lat - podkreślił Faryś.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

aj

Czytaj także

Wypadek w Poznaniu. Eksperci: czas zmienić przepisy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 21:56
Konieczna jest zmiana przepisów bezpieczeństwa. Tak mówi wielu komentatorów po niedzielnym wypadku podczas poznańskich pokazów Gran Turismo Polonia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w Mszczonowie. Spaliły się ciężarówki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 09:17
Po zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych zablokowana jest droga krajowa nr 50 w Mszczonowie (Mazowieckie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole: dwa lata więzienia dla tureckiego kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 14:34
Choć prokuratura domagała się pięciu lat pozbawienia, Sąd Okręgowy w Opolu skazał tureckiego kierowcę, który spowodował wypadek pod Olesnem, na dwa lata więzienia.
rozwiń zwiń